Timba nu reuseste sa opreasca sirul infrangerilor.’Ursii’ au inregistrat al 7-lea esec consecutiv, desi au inceput curajos cu Mediasul

In ciuda problemelor cu care se confrunta, trupa lui Bogdan Murarescu a reusit sa tina piept celor de la Gaz Metan Medas in prima parte a partidei disputate la Sala Constantin Jude, in cea de-a 9-a etapa a Ligii Nationale.
Mediasul a condus (8-0) dupa 4 minute, dar in mai putin de doua minute Timba a reusit sa egaleze (11-11), iar in minutul 6, galben-negrii au preluat conducerea (13-11) si au ajuns sa aiba chiar 6 puncte avans (21-15, min.8).
Cu doua reusite de 3 puncte, oaspetii au recuperat insa repede. Aruncarile lui Tsiaras si Kemp au restabilit egalitatea (21-21, min.9) si cei de la Gaz Metan au incheiat in avantaj primul sfert (23-25).
‘Ursii’ au tinut aproape si in sfertul doi cand s-au apropiat la doar un punct, in doua randuri (26-27, min 11) si (35-36, min.15), iar la pauza Mediasul a condus la doar 4 puncte (44-48).
Debutul sfertului trei a fcut insa diferenta.  Oaspetii, ajutati si de cele trei ‘trite’ reusite de Tsiaras, Mandache si Kemp s-au distantat la 15 puncte pana in minutul 24 (48-63). Timba a incercat sa reactioneze prin Popa si Bridgewaters, dar nu a fost suficient. Cei de la Gaz Metan au pulsat cu alte doua reusite de trei si pana in minutul 29 ecartul a ajuns la 21 de puncte (58-79).
In sfertul patru oaspetii au condus si la 29 de puncte (64-93, min.36), dar Timba a mai recuperat din handicap pe final. Totusi, meciul s-a incheiat cu victoria clara a mediesenilor (74-94).
Florin Popa a marcat cele mai multe puncte pentru banateni, 19, urmat de Bridgewaters (12 puncte), Patru (10 puncte), Tasic (9p),  Andries(7 p), Florveus (7p), Mihuti(4p), Costa (4p) si Csender (2p).
De partea celalata, cei mai bun marcatori au fost  Tsiaras (23 de puncte) si Mandache (18 puncte).