Timba castiga clar in fata ultimei clasate din Liga Nationala. ‘Ursii’ au invins cu scorul de 94-65 pe Dinamo

Gruparea banateana a bifat a sasea victorie in Liga Nationala, o data cu meciul disputat, duminica, in deplasare, la Bucuresti, contra lui Dinamo si si-a consolidat pozitia 13 in clasament.
Dinamo a condus doar in debutul jocului(3-2, in minutul 2), pentru ca apoi timisorenii s-au instalat la conducere. Cu 2 puncte reusite de Glynn si alte  5 ale lui Horton, Timba s-a distantat la 6 puncte(3-9), pana in minutul 5. Gazdele au reusit sa revina la un singur punct(10-11), in minutul 9, dar galben-negrii s-au mentinut la timona si au castigat primul sfert,cu 18-11.
Timba a ajuns la un avantaj de 18 puncte(23-41) in minutul 17, iar la pauza, scorul era de 34-47.
Elevii lui Bogdan Murarescu s-au distantat si mai mult pe tabela in sfertul al treilea, cand au marcat 13 puncte consecutive si au ajuns la un ecart de 26 de puncte(48-74), in minutul 29.
Desi tehnicianul timisorenilor a rulat toti jucatorii trecuti pe foaia de joc, diferenta in favoarea „ursilor” a crescut si in ultimul sfert. Diferenta a ajuns la 31 de puncte, in minutul 38(57-88), galben-negrii impunandu-se in final cu 94-65.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Johnson, cu 17 puncte, urmat de Glynn, 16 puncte si 15 recuperari, Horton,  15 puncte, Chief, 14 si Brown, 13. Pentru Dinamo cele mai multe puncte le-a marcat Fisher, 21.