Timba a reusit prima victorie pe teren propriu in Liga Nationala! Ursii au invins cu 96-89 pe Energia Rovinari. Vezi FOTO!

Dupa ce au inregistrat trei esecuri in primele trei meciuri disputate acasa, elevii lui Bogdan Murarescu au reusit sa se impuna in fata echipei care in urma cu doua saptamani invingea pe BC Timisoara.

Galben-negrii au inceput in forta meciul si i-au luat prin suprindere pe cei de la Energia Rovinari, care venisera siguri pe victorie la Timisoara. In minutul 7, „ursii” au avut un avans de 15 puncte, iar la finele primului sfert scorul a fost de 30-21 pentru Timba.
In sfertul al doilea, timisorenii si-au marit si mai mult avantajul. Dupa 36-25(12′), Rickey Huckaby a reusit in mai putin de doua minute o serie de 11 puncte marcate consecutiv si a dus scorul la 44-25,  pentru ca in minutul 15, trupa lui Bogdan Murarescu sa aiba un ecart de 23 de puncte(48-25).
La pauza tabela arata scorul de 55-33, dar in partea a doua a partidei, galben-negrii au inceput sa piarda treptat teren, diferenta ajungand  la 13 puncte( 77-64) inaintea ultimului sfert. Cu trei reusite de trei puncte ale lui Nikolici si doua ale lui Atanackovic, oaspetii s-au apropiat tot mai mult, iar in minutul 37 au preluat conducerea(85-87), conducand apoi cu cu 85-89, cand mai erau mai putin de doua minute de joc. Timisorenii nu s-au predat insa, Popa a reusit 3 puncte, Huckaby a marcat si el doua si a transformat patru aruncari libere, iar Johnson a inchis tabela cu alte doua „libere” transformate, la scorul de 96-89.
23 de puncte a reusit in total Huckaby, fiind cel mai bun marcator pentru Timba, iar al doilea pe lista marcatorilor la echipa timisoreana a fost  Stojakovic, cu 18 puncte reusite. De la oaspeti s-a remarcat Darby Jr.cu 22 de puncte reusite.