Test reusit de Timisoara Saracens contra Clujului FOTO

Dupa mai bine de 100 de zile, rugbistii Timisoarei au intrat din nou pe teren pentru a juca rugby. Chiar daca a fost vorba doar despre un meci amical, singurul din toata aceasta perioada, lucrurile au stat cat se poate de serios, mai ales ca si Clujul a venit pe Bega pentru a arata ca in acest an este capabila sa faca o frumoasa surpriza in Superliga.

Partida s-a disputat pe durata a 90 de minute, impartite pe trei reprize, timp destul ca cei doi antrenori sa ruleze fiecare jucator aflat pe foaie. Au lipsit de la ambele echipe jucatorii de la nationala, dar cei care au intrat pe teren au aratat ca sunt disponibili la orice efort si asteapta cu nerabdare campionatul.

Prima repriza a fost si decisiva in stabilirea castigatoarei, pentru ca urmatoarele doua, au fost foarte echilibrate si incinse. Astfel dupa 30 de minute, gazdele conduceau cu 26-7, Morisson reusind doua eseuri, in timp ce Tangimana si capitanul de astazi Capatana, cate unul, trei dintre ele fiind transformate de Jody Rose. Oaspetii au reusit si ei sa culce mingea in terenul de tinta advers, prin fostul jucator al RCM-ului, McGraht, doua puncte suplimentare venind de la Ignea. In repriza a doua, doar vizitatorii au reusit un eseu, de penalizare, transformat de Dimofte pentru 26-16, in timp ce in ultimul sfert de ora al jocului, partida s-a animat din nou, gazdele reusind doua eseuri spectaculose prin Moala si Abramovic, unul transformat de Umaga, iar ardelenii, unul, prin Paraschiv, transformat de Mazare.

Scor final 38-21 pentru Timisoara Saracens, care arata ca este gata de lupta cea mare, insa si Clujul a lsat o buna impresie pe Bega.

Echipa Timisoarei: Militaru, Capatana, Manasa, Drenceanu, Lazar, Morisson, Muresan, Lemeki, Csapari (jucator adus de la Cluj), Rose, Moala, Tangimana, Kinikinilau, Umaga, Shannan. Au mai intrat: Gorcioaia, Taupaki, Neacsu, Tanase, O’Donnell (australian aflat in probe), Brian, Avramovic (sarb aflat in probe), Zaharia.

Pe 29 martie de la ora 11, Timisoara Saracens debuteaza in Superliga 2015, de la ora 11, pe stadionul Dan Paltinisanu, contra Stelei.