Surpriza pana la pauza. SCM Timisoara a pierdut dramatic un meci pe care l-a avut in mana, cu liderul UBT Cluj

TIMISOARA. Etapa a 12-a a primei grupe valorice de baschet masculin a insemnat un duel de gala pentru SCM Timisoara, care a primit pe teren propriu replica UBT Cluj, liderul la zi al campionatului, echipa care venea pe Bega cu un bilant impresionant, zece victorii si o singura infrangere.

Dupa cum a decurs prima jumatate din partida, parea ca Timisoara este pe primul loc. Faze bine lucrate, cosuri frumoase, mai ales de la mare distanta, atentie sub panouri si un joc de echipa buna. Trupa lui Dragan Petricevic a condus din primul sfert la 12 puncte, la prima sirena si-a mentinut ecartul, 30-18, apoi a mai avut acceasi distanta si in sfertul secund, iar la pauza mare s-a intrat cu 53-43, o repriza realmente entuziasmanta pentru gazde.

Ardelenii s-au trezit imediat dupa pauza, apararea lor avansata le-a adus multe mingi si profitand de faptul ca amfitrionii au inceput sa „balbaie” baloanele, s-au apropiat. Un partial de 12-0 pentru UBT a facut ca gazdele sa piarda avansul, iar a treia sirena a gasit oaspetii in avantaj, 65-68. Ultimul sfert a fost echilibrat, Timisoara a venit in mai multe randuri la o posesie in spate, dar in cele din urma Clujul s-a impus. S-a terminat 89-92 intr-un joc in care Timisoara a aratat ca se poate bate de la egal la egal cu oricine, dar si ca inca ii mai lipseste acel ceva, ca sa se impuna in fata unor adversari cu loturi si bugete mai puternice.

Franklin a terminat meciul cu 23 de puncte, 6 pase decisive, dar si 5 posesii pierdute, in timp ce Sherwood Brown a adaugat 19 puncte si 9 recuperari. De la UBT Cluj, Donatas Tarolis a adunat 25 de puncte, iar Patrick Neal Richard 23 de puncte si 10 recuperari.

Pentru SCM Timisoara urmeaza in timpul saptamanii viitoare returul din Cupa la Pitesti, apoi un meci de campionat in deplasare, la Oradea.