Surpriza in Valea Domanului. CSC Dumbravita invinge Resita si promoveaza in liga a doua

TIMIS. Timisul va avea in viitoarea stagiune trei echipe in liga secunda. CSC Dumbravita a reusit sa se impuna la penalty-uri la Resita si promoveaza in liga secunda.

Formatia timiseana a facut un meci foarte bun in fata unei echipe neinvinse in aceasta stagiune si care era principala favorita.

Baietii lui Cosmin Stan au deschis scorul in minutul 50 al intalnirii, cand o centrare a lui Paulevici a ajuns in careul carasenilor, iar Andrei Olaru a trimis in poarta din 8 metri. Dumbravita nu s-a retras in aparare dupa gol, insa gazdele au devenit mai insistente in atac. Cu patru minute inainte de final Resita a inceput din nou sa spere. Marian Draghiceanu a sutat din interiorul careului timisean si l-a invins pe Trifon. S-a incheiatr 1-1 dupa 90 de minute si s-a intrat in prelungiri. Niciuna dintre echipe nu a mai reusit sa puncteze in cele doua reprize suplimentare si s-a ajuns la loteria penalty-urilor.

Fagarasanu, Ghinescu, Olaru si Gologan au transformat pentru Dumbravita, in timp ce pentru resiteni au inscris doar Cioinac si Draghiceanu, portarul timisean Trifon reusind sa apere penalty-urile executate de Cristea si Munteanu.

Astfel, dupa 4-2 la lovituri de departajare Dumbravita a reusit o promovare istorica in liga secunda.

Alaturi de CSC Dumbravita au mai promovar in Liga a doua Otelul Galati, Progresul Spartac Bucuresti, CSM Slatina si Minaur Baia Mare.