Suntem finalisti! Informatica Timisoara joaca finala Campionatului National de Futsal

TIMISOARA. I-am „subordonat”. Desi Informatica a plecat cu sansa a doua in play-off-ul la futsal, dar si cu doua puncte mai putin decat campioana Autoberbago Deva, meciurile directe au rezolvat ecuatia. Banatenii au invins astazi in meciul decisiv trupa hunedoareana si vor juca pentru aurul national.

Nu a fost deloc usor pentru baietii lui Robert Lupu. La pauza meciului din Sala Constantin Jude, oaspetii aveau un avantaj de doua goluri, 3-1, si pareau in controlul partidei. Violetii au dat totul in repriza secunda si s-au impus absolut meritat cu 5-3. O victorie mare, care confirma suprematia formatiei timisorene, care in acest an a mai castigat Cupa Romaniei, dar si Supercupa.

Dupa un meci spectacol, si-au trecut numele pe lista marcatorilor urmatorii: Stefan Rakic, Savio Valadares, Milos Simic, Felipe Oliveira (2), Cristi Matei si Alpar Csoma (2).

In seria partidelor pentru aur, Informatica va evolua contra Odorheiului sau a Galatiului.