Succes fantastic pentru ACS Poli Timisoara! Victorie importanta impotriva Pandurilor

Obositi si cu probleme mari de efectiv, ACS Poli a reusit o revenire de zile mari la Severin, contra Pandurilor, in etapa a 5-a din play-out. Cu un capitan nou pentru acest joc, croatul Soljic avand aceasta onoare, banatenii nu au inceput bine jocul de langa Dunare, dar a terminat excelent un meci „pe viata si pe moarte”.

Hlistei a deschis scorul cu un gol de generic pentru gazde, in minutul 25, dupa ce gazdele au dominat debutul de joc, dar incetul cu incetul violetii au reintrat in joc. Draghici a ratat de la punctul cu var egalarea, astfel ca la pauza s-a intrat cu 1-0! Repriza a doua s-a jucat aproape exclusiv la poarta amfitrionilor, mai ales dupa eliminarea lui Samson. Banatenii au fortat cel putin egalarea, dar au obtinut mult mai mult. Pedro Henrique a egalat in minutul 70, iar socul pentru gazde a fost mare, astfel ca Barbut a punctat pentru 1-2, dupa doar doua minute… Canu a facut ca victoria Timisoarei sa fie sigura, mai ales ca si Ene a fost eliminat, astfel ca Poli s-a impus fara emotii! 3-1 pentru violeti care urca pe 4 in play-out si deocamdata respira usurati.

Pandurii: Stanca – Samson, C. Ene, Fl. Ilie, Busu, Cioinac, Pacurar, Hlistei, Surugiu, Firtulescu, Negrut. Au mai intrat: Negoita, Sarghi, Hamed
ACS Poli: Straton – Straut, Canu, Scutaru, Novak, Artean, Soljic, Barbut, Mailat, Popovici, Draghici, Barnoi

1. TIMIȘOARA rămâne un pol CIVILIZAT al fotbalului!Succes ACS Poli și ASU Poli!!!De ce sa nu avem peste câțiva ani în prima liga un derbi Timișorean în loc de meciul echipelor cu …coviltir și slugi de cioban chiajna-voluntari???