Succes de senzatie cu Craiova. SCM Timisoara, pas important spre semifinalele Cupei

TIMISOARA. Dupa esecul din campionat, Timisoara a aratat altfel in Cupa Romaniei in fata unui adversar redutabil, Craiova. Partida din Sala Constantin Jude a fost extrem de spectaculoasa, s-a ales varianta jocului deschis de ambele parti, s-au marcat multe puncte, faze deosebite pentru un joc ce a facut o buna propaganda baschetului autohton.

Dupa un inceput echilibrat, SCM OHMA este prima echipa care se desprinde, 16-10, dar la prima sirena dupa o evolutie incredibila a lui Michael Qualls, SCMU a intors scorul, 23-25. 16 puncte a reusit americanul din Banie in primele 10 minute.

Oltenii pun primele puncte si in sfertul secund, 23-29, dar apoi violetii reusesc sa se regrupeze si preiau din nou conducerea, 32-31, se merge din egal in egal, 42-42 ca gazdele sa aiba ultimul cuvant din prima repriza, 49-46.

Jocul continua la fel de spectaculos, dar cu Timisoara in prim-plan. Elevii lui Dragan Petricevic se desprind la 58-51, iar ecartul se pastreaza pana la finalul secventei a treia, 72-65. Alb-violetii raman in ofensiva, reusesc cateva trite de zile mari si reusesc sa se desprinda la un maxim de 15 puncte, 89-74. Se accidenteaza insa Darrion Strong si oltenii profita apropiindu-se la 8 puncte cu 3 minute ramase de disputat.
La un moment dat, Leii din Banie ajung la un ecart de doar 6 puncte in spate, insa Leii din Banat s-au mobilizat perfect in ultimele 90 de secunde pentru o victorie frumoasa si meritata, 97-87.

Calificarea se joaca insa la Craiova in 29 decembrie, si poate singurul regret este ca victoria putea fi chiar mai clara, insa ramane amintirea unui joc viu si al unui succes frumos.

Alex Olah a fost omul partidei, chiar daca nu a marcat cele mai multe puncte. Pivotul a incheiat cu 22 de puncte si 13 recuperari. Strong a reusit 23 de puncte, iar Lilov 13, majoritatea in ultimul sfert. De la oaspeti, Qualls a adunat 27 de puncte, iar Wyatt 17.