Sub orice asteptare. SCM Timisoara, prestatie slaba si esec neasteptat pe terenul ultimei clasate

TIMISOARA. Ultima etapa a turului sezonului regulat a insemnat si cea mai slaba prestatie pentru prim-divizionara de baschet SCM OHMA Timisoara. Desi antrenorul Dragan Petricevic avertiza jucatorii ca trebuie sa fie concentrati in fata unui adversar mai modest, dar periculos, echipa a evoluat sub orice asteptare in fata ultimei clasate!

Dupa cum a inceput meciul, 0-5 cu primele doua atacuri finalizate, se parea ca meciul va merge conform planului, insa imediat CSM VSKS Miercurea Ciuc, doar doua victorii cu 11 infrangeri inaintea acestui joc, a intors scorul, 10-6. La prima sirena, scorul era 17-17, apoi s-a mers echilibrat pana la 27-27, dupa care ciucanii au preluat surprinzator initiativa si s-au desprins, 38-29 la pauza mare.

Banatenii au ratat nepermis in sfertul 3, iar gazdele au profitat parca nevenindu-le nici lor sa creada ce se intampla pe teren, tinand cont de victoriile l scor obtinute de SCM in Cupa Romaniei. 57-43 era dupa 30 de minute si inciuda unui forcind pe final al banatenilor, harghitenii s-au impris lejer, 72-63. Ceea ce demonstreaza ca niciun joc nu este castigat inainte, iar un titular ca Darrion Strong atunci cand lipseste, chiar se vede.

Banatenii au fortat prea mult trita, pe care au tintit-o mai mult pe final, 13 din 35, dar au ratat nepermis aruncarile de doua puncte, 10 din 28 si liberele, 4 din 10. Leii din Banat au reusit un numar mic de recuperari, 28 fata de 40 ale ciucanilor si au avut un singur jucator care s-a ridicat la nivelul unei meci de prime ligi, Nikola Gajic, cu 22 de puncte si 10 recuperări.