Steaua pastreaza sperante dupa egalul cu Liverpool

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu FC Liverpool. Englezii au deschis scorul la primul sut pe poarta prin Jovanovic, egalarea venind in repriza secunda de la Bonfim, dupa o mare eroare a portarului Reina. Steaua a presat in continuu pe toata durata partidei, insa nu a reusit sa-si creeze multe ocazii de gol.
In primul sfert de ora al meciului Steaua chiar a dat impresia ca este la conducerea jocului si al ostilitatilor.

Un presing sufocant in jumatatea adversa, mai multe tentative de contraatac declansate de la mijlocul terenului si cateva lovituri de la colt au tinut Liverpool in aparare in propria jumatate de teren.
Chiar daca Steaua a presat in permanenta, doar faza din minutul 17 poate fi considerata ocazie de gol in dreptul ros-albastrilor. Surdu primise excelent langa bara din stanga, a pasat pentru lovitura de cap a lui Bicfalvi, insa acesta, din doar cativa metri, a trimis mult peste poarta.
A fost semnalul de alarma care a declansat rabufnirea englezilor. Iar in minutul 19, la prima actiune concludenta de atac a elevilor lui Roy Hodgson, Jovanovic a deschis scorul. Mai intai Jovanovic a combinat in dreapta cu Babel, acesta i-a intors perfect pasa si sarbul a marcat nepermis de simplu cu capul.
Doar atat s-au vazut oaspetii in ofensiva in prima repriza. Si a fost suficient cat sa deschida scorul, in timp ce stelistii au alergat in disperare dupa orice minge, au centrat de pe toate partile, atat din faza fixa cat si din alergare, insa finalizarea in fata portii a suferit din plin. Doar actiunea din minutul 43 a adus din nou pericol la poarta lui Reina. Si de aceasta data Bicfalvi a fost responsabil cu sutul final, insa acum a trimis din afara careului pe langa poarta.
Tot pe langa poarta a tras si Bogdan Stancu doua minute mai tarziu, dar dintr-o pozitie fenomenala, singur in fata lui Reina, dupa ce a primit o pasa ideala de la Ricardo. Stancu a preluat, si-a asezat mingea pe dreptul, dar a tras inexplicabil mult in stanga.
La fel de incisiva s-a aratat Steaua si in startul reprizei secunde, continuand acelasi joc de posesie si de presiune in jumatatea englezilor. Iar dupa o mare ocazie a lui Geraldo Alves din minutul 50, cand Reina a retinut pe linia portii lovitura de cap a stelistului, ros-albastrii au reusit egalarea 10 minute mai tarziu. Anghelov, introdus de Lacatus la pauza in locul lui Bicfalvi, a pasat din dreapta careului advers pentru Bonfim, acesta a trimis cu capul de la 12 metri, Reina a scapat mingea din brate si balonul i-a trecut printre picioare dincolo de linia portii.
Doar trei minute au trecut si Liverpool putea sa treaca din nou la conducere, insa Tatarusanu a fost salvat de bara, lovitura de cap a lui Kygriakos intalnind transversala portii Stelei. Cu 20 de minute inainte de final, Banel Nicolita avea sansa sa duca pe Steaua in avantaj, dupa ce a primit o pasa cadou de la Fabio Aurelio. Insa, dupa ce a preluat si si-a pus mingea pe stangul, mijlocasul Stelei a tras pe jos pe langa bara din dreapta.
Dupa alte cateva minute, Steaua a avut din nou sansa de a inscrie, insa mingea trimisa de Bogdan Stancu a trecut la cativa centimetri peste poarta. Ultimele minute au adus un joc mai temperat, ambele echipe incercand sa tina cat mai mult de minge si sa nu riste in defensiva.