Start cu stangul in 2011. Romania a pierdut la penalty-uri cu Ucraina! Polistii Alexa si Pantilimon titulari la nationala

Yaroslav Rakitskyi of Ukraine celebrates a goal against Romania during an international tournament match at the Tasos Markou stadium, in Paralimni, Cyprus, on Tuesday, Feb. 8, 2011. (AP Photo/Petros Karadjias)

Reprezentativa Romaniei a jucat marti primul meci din 2011, contra Ucrainei, in cadrul turneului amical Cyprus Cup. Miercuri, „tricolorii” vor întalni Cipru.
Reprezentativa Romaniei a pierdut primul meci din 2011, disputat in fata Ucrainei, în cadrul Cyprus Cup. „Tricolorii” au pierdut la penalty-uri, scor 2-4, dupa ce la finalul celor 90 de minute scorul a fost 2-2.
Cu o echipa inedita, Romania a început prost meciul, fiind condusa cu 2-0 dupa 32 de minute, Rakitki (24) si Milevski (32) punctand pentru Ucraina.

„Tricolorii” s-au trezit apoi din pumni si au redus imediat din diferenta prin Dan Alexa, aflat la prima sa reusita în tricoul nationalei, la a treia selectie din cariera.
Tot capitanul Timisoarei a reusit apoi sa egaleze înainte de pauza (43), iar în repriza secunda tabela nu a mai suferit nicio modificare, jocul fiind unul fragmentat de numeroase schimbari si faulturi, iar fazele de poarta fiind extrem de rare.

La loviturile de departajare, Zicu si Papp au ratat, iar Rat si Liviu Ganea au înscris. Pentru Ucraina au marcat Yarmolenko, Timosciuk, Kravet si Rotan, în timp ce sutul lui Gusev a fost aparat de Pantilimon. Ucraina în „finala” Cyprus Cup, unde va întalni Suedia, care a învins Cipru cu 2-0.
Selectionerul Romaniei, Razvan Lucescu, a inclus trei debutanti în formula de start: Florin Gardos si Paul Papp, care formau cuplul de fundasi centrali la nationala de tineret, si atacantul Sabrin Sburlea. Pe parcurs a debutat si Liviu Ganea, înainte de intrarea pe teren fiind încurajat de selectionerul Razvan Lucescu, care i-a repetat de cateva ori „Dai gol!”.
Romania: Pantilimon – Maftei, Gardos, Papp, Rat – Roman (S. Ilie 58), Alexa, G. Muresan (Apostol 79), Deac – Sburlea (L. Ganea 68), G. Bucur (Zicu 57). Antrenor: Razvan Lucescu.
Rezerve: Silviu Lung jr., Rapa, Salageanu

Capitanul lui Poli, Dan Alexa a fost erou in meciul pe care nationala Romaniei l-a terminat 2-2 in fata reprezentativei similare a Ucrainei. La finalul partidei, Alexa a declarat ca prefera ca Romania sa castige si el sa nu marcheze niciun gol. „Sunt satisfacut, am reusit doua goluri, ar fi fost bine daca am fi si castigat. Noi am intrat mai greu in meci. Ucraina are o echipa mai experimentata, cu jucatori de mare valoare. Cred ca in repriza a doua am fost mai buni. Asta e viata, au ratat si fotbalistii mari la penalty-uri. Ne pare rau ca nu vom juca impotriva Suediei. Cand ai fanii alaturi e mult mai usor”, a spus Alexa.