Start cu stangul. Dumbravita, invinsa de Slobozia in primul meci al anului

TIMIS. CSC Dumbravita a pierdut cu 2-0 primul meci oficial al anului in liga secunda.

Unirea, echipa cu cea mai buna defensiva a campionatului, a deschis scorul in minutul 11, cand Purece a executat bine o lovitura libera, iar Coada a trimis in plasa portii timisene. Pana la pauza gazdele puteau sa egaleze, insa sutul din marginea careului de 6 metri al lui Ekmekci a fost blocat de portar, iar cateva minute mai tarziu Olaru a trimis peste poarta din interiorul careului mare.

In partea a doua, Dumbravita a avut din nou ocaziile mai mari. Ekmekci a executat perfect o lovitura libera, dar balonul a lovit bara. Sofran a trimis si el din pozitie buna peste poarta. Dragan Paulevici a reusit sa inscrie in poarta lui Rusu, dar varful Dumbravitei era in pozitie de offside. Si, daca nu au inscris timisenii, au facut-o ialomitenii. In minutul 73, Vlasceanu a scapat spre poarta, portarul Trifon a respins, dar mingea l-a lovit pe acelasi Vlasceanu si s-a scurs in plasa.

Dumbravita a terminat in 10 jucatori , dupa ce Salhi s-a accidentat si a fost preluat cu ambulanta si dus la spital. Astfel, Unirea Slobozia s-a impus cu 2-0 si este sigura de prezenta in playoff, in timp ce Dumbravira spera sa adauge puncte in clasament in etapele ramase.

De departe, a fost cel mai bun joc al nostru in aceasta perioada de sase saptamani de cand am inceput pregatirile. Un joc cu foarte mult ghinion, din pacate. Consider ca nu am fost inferiori cu absolut nimic adversarului nostru, care probabil are acum prima sansa de a promova, chiar daca mai e mult de jucat. Clasamentul vorbeste pentru ei, sunt prima echipa care are drept de promovare, o echipa solida, matura, cu jucatori experimentati. Dar o echipa cu noroc astazi. Consider ca au castigat nemeritat, la modul in care s-a desfasurat meciul. Am pregatit acest joc pentru un rezultat de egalitate, stiam ca Unirea primeste foarte greu gol, o echipa care nu se descopera. Am incercat sa ii atragem sa vina peste noi, iar noi sa ii surprindem pe contraatac. Nu ne-a iesit acest lucru prea bine in prima repriza, si din cauza faptului ca am luat un gol prea usor. Apoi am incercat sa impingem jocul cat mai sus si cred ca am reusit foarte bine acest lucru, in finalul primei reprize am avut doua-trei ocazii foarte mari, iar dupa pauza niste ocazii si mai mari, inclusiv bara lui Ahmet. Parca mingea nu voia nicicum sa intre in poarta. Iar ei au mai dat un gol din nimic, nici macar ocazie de gol nu o putem numi. Dar la felul cum am aratat azi, sunt multumit. As vrea sa ii felicit inca o data pe jucatori. Au etalat exact ceea ce le-am cerut din punct de vedere mental, fiecare dintre ei. Fiecare a incercat sa se autodepaseasca, sa joace la un nivel psihic foarte bun„, a spus dupa meci antrenorul timisean Cosmin Stan.

In runda viitoare CSC Dumbravita va juca in deplasare impotriva Ceahlaului Piatra Neamt, echipa care in aceasta etapa s-a impus cu 2-1 la Chiajna.