Start cu dreptul si in play-off. Politehnica Timisoara continua marsul spre titlu dupa victoria cu Csikszereda

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a inceput cu o victorie la scor de neprezentare play-off-ul Superligii de fotbal feminin.

Fotbalistele alb-violete au trecut cu 3-0 de echipa ce detine scorul record al campionatului. Dimitra Ivanova a fost cea care a deschis scorul, iar odata cu aceasta reusita fotbalista din Bulgaria a devenit lider solitar in clasamentul golgeterilor, ajungand la 15 reusite in aceasta editie de campionat.

Pana la pauza, Teodora Meluta a marit diferenta de pe tabela, aceasta fiind a doua reusita in tot atatea partide pentru capitanul formatiei timisorene.

In repriza secunda duelul a fost unul echilibrat, cum era de asteptat, iar Poli si-a mai trecut in cont o reusita. Nu a inscris niciuna dintre fetele pregatite de Mirel Albon, ci Barbara Bartalis a trimis mingea in propria poarta. Acesta este al doilea autogol al sezonului de care profita Politehnica, dupa cel din etapa a X-a, al Nataliei Chera, din meciul cu CSM Alexandria.

Astfel, Politehnica se distanteaza la 12 puncte de Universitatea Olimpia Cluj si Farul Constanta, formatii care se intalnesc duminica in celalalt meci din prima etapa a play-off-ului.
In runda viitoare, Politehnica va juca tot pe teren propriu, impotriva celor campioanei Universitatea Olimpia Cluj.