Start cu dreptul pentru Informatica Timisoara. Cu un egal banatenii ajung in semifinale

TIMISOARA. Meci spectaculos pentru Informatica Timisoara in prima partida din grupa D a turneului final al Campionatului National de juniori de la Piatra Neamt.

Informatica Timisoara a dominat inceputul meciului cu United Galati, iar Mihnea Toader a deschis scorul inca din primul minut de joc, iar dupa alte patru minute golgeterul Gavrila a facut 2-0. Grecu a adus egalarea pentru galateni, dupa care Toader a readus-o pe Informatica in avantaj, la numai un minut dupa a doua reusita a formatiei de la malul Dunarii. Bosneaga si Cojocaru au mai punctat de doua ori pana la pauza, si United conducea cu 4-3.

Repriza a doua a fost una in care timisorenii au aratat o organizare mai buna pe faza de aparare si au reusit sa ii blocheze perfect pe adversari. Detinatorii Cupei Romaniei au reusit insa sa rastoarne situatia de pe tabela prin aceiasi fotbalisti care au punctat in prima. Mai intai Toader a punctat pentru 4-4, in timp ce Gavrila a inscris in ultimul minut golul victorie.

Astfel, Informatica face 3 puncte in grupa, iar sambata va juca pentru calificarea in finala impotriva celor de la CSM Vaslui, grupare care in prima partida a pierdut cu 4-2 in fata Galatiului.