Spectacol total la Sala Olimpia: BC Timba si-a prezentat lotul pentru primul sezon de Divizia A in stil de mare echipa. Vezi foto!

Peste 1500 de spectatori au asistat la prezentarea de gala pregatita de conducerea lui BC Timba. Majorete, muzica, artificii si un meci in compania campioanei Africii, Etoile du Sahel au fost deliciile serii la Sala Olimpia.

Prima aparitie a baschetbalistilor de la BC Timba in fata timisorenilor a fost una deosebita. Majoretele de la ”Timba Cheerleaders” si ursuletul Timba mascota echipei au deschis show-ul de la Sala Olimpia. Apoi, lotul cu care gruparea timisoreana va aborda primul sezon de Divizia A a fost prezentat in fata timisorenior, in apaluzele jucatorilor de la Etoile du Sahel. Inainte de startul meciului Eli i-a incantat pe spectatori cu un recital, interpertand in premiera si o piesa compusa special pentru Timba.

Camipioana Africii s-a impus in ultimele minute

In ciuda atmosferei amicale,meciul dintre Timba si Etoile du Sahel a fost unul disputat. Campionii Tunisiei, avandu-l in lot si pe Ben Romdhan Makrem, cel care a resuit sa inscrie 22 de puncte in meciul contra selectionatei SUA la Olimpiada au fost cei care au condus la finele primului sfert dar Timba a tinut aproape(21-23). Imediat dupa debutul celui de-al doilea sfert elevii lui Murarescu au reusit sa egaleze si chiar sa preia conducerea 27-23(12), iar la pauza ”ursii” conduceau cu 43-40.
Al treilea sfert a fost din nou unul echilibrat: cele doua echipe au condus pe rand, dar nici una nu a reusit sa se distanteleze decisiv pe tabela de marcaj. Cu zece minute inainte de final tunisienii aveau un punct avantaj: 59-58.Nou-promovata timisoreana a avut o tentativa de a reveni pe debutul ultimului sfert si chiar a condus in minutul 33 cu 65-61, dar elevii lui Murareascu, aflati in aceasta perioada in plin program de pregatire au cedat fizic in ultimele minute, Etoile du Sahel impunandu-se cu 82-71. Scorul a fost insa cel care a contat cel mai putin in cadrul eveimentului de luni seara, de la Sala Olimpia.

Cel mai bun marcator pentru Timba a fost Bosko Stojakovic, cu 19 puncte. Au mai inscris: Chief,15p, Glynn 8p, Mihuti si Cormos cate 6p, Grubisic si Czmor cate 5p, Popa si Huckaby cate 3p și Patru 1p.

De la Etoile du Sahel s-a remarcat Ben Romdhan Makrem care a marcat 25 de puncte.

”Cel putin 32 de minute am prestat un joc foarte bun, dupa care in ultimele minute cred ca am cedat si un pic fizic pentru ca este normal, suntem intr-o perioada de acumulare si nu avem inca forma fizica necesara ca sa ducem un meci de 40 de minute. Am facut si multe greseli individuale, nu stiu pe ce sa le pun acum dar cred ca per total am facut un meci bun contra unei echipe importante.  In plus, au fost cel putin 15 minute de joc in care am jucat cu patru romani pe teren si acesta este un lucru foarte important pentru noi”, a spus antrenorul Bogdan Murarescu.

”Publicul a fost extraordinar, le multumesc pentru prezenta la sala si ii astept si mai departe in numar cat mai mare. Nu stiu daca i-am cucerit, e greu sa cuceresti publicul dupa un meci, dar cred ca dupa meciul de astazi am aratat ca suntem o echipa care lupta pentru fiecare centimetru din teren, pentru fiecare minge si cred ca pentru publicul timisorean acesta este un lucru foarte important. Cu siguranta ca fiind primul meci acasa a fost o presiune pentru jucatori, dar trebuie sa se obisnuiasca cu aceasta atmosfera pentru ca publicul va fi cel care ne va putea impinge de la spate cand vom avea nevoie”, a mai spus antrenorul celor de la Timba.

Iata lotul cu care Timba va aborda primul sezon in Divizia A: 4.Valentin Pacurariu, 5.Bogdan Cormos, 6.Florin Popa, 7.Rickey Huckaby, 8.Bosko Stojakovic 9. Ovidiu Mogosanu, 10. Bogdan Costa 13 Bojan Grubisic , 15. Petru Czmor. 21. Alin Andries, 23. Daniel patru, 24 Jordan Glynn, 25 Aref Gyori 32. Alexandru Mihut, 43 Chief Kickingstallionsims.