Spectacol pe Stiinta. Politehnica Timisoara invinge la scor de tenis Banat Girls Comlosu Mare. Ultimele teste se disputa in weekend. Foto

TIMISOARA. Politehnica Timisoara si-a luat revansa in fata lui Banat Girls Comlosu Mare dupa infrangerea suferita in urma cu aproape doua saptamani de pe Dan Paltinisanu.

De aceasta data cele doua reprezentante ale Timisului s-au intalnit pe stadionul Stiinta. Fetele pregatite de Liviu Ivasuc au dat primele avertismente, insa Loredana Cosma si Larisa Grigore au trimis peste poarta. Politehnica a a raspuns prin ocaziile Andreei Sepetan, care a trimis o data pe langa buturi, iar a doua oara a fost blocata de Laura Vogt. Primul gol a cazut in poarta lui Banat Girls, dupa 22 de minute, si a fost semnat de Roxana Dovincescu. A urmat reusita superba a Aidei Bucsa, care a sutat de la aproape 25 de metri si a invins-o pe Vogt. Pana la pauza, Politehnica a mai punctat de 6 ori prin Lorena Mihailesc, Roxana Dovincescu, Roxana Mirea si, din nou, Lorena Mihailesc.

In partea a doua Banat Girls Comlosu Mare a evoluat diferit, un lucru permis si de Politehnica, echipa ce a facut mai multe schimbari, iar Mirel Albon a trimis in teren fotbaliste tinere. Alb-violetele nu au mai inscris, desi ocazii au avut. Au facut-o in schimb fetele de la Comlosu Mare. Mai intai brazilianca Nara da Costa a redus din diferenta cu o lovitura de cap, pentru ca apoi Melisa Sodinca sa finalizeze frumos dupa ce a preluat mingea de la aproximativ 30 de metri. Banat Girls a punctat a treia oara prin Francesca Frericks, cu un sut din marginea careului de 16 metri.
Ambele echipe puteau sa mai inscrie. Politehnica a ratat o lovitura de la 11 metri prin Patricia Serban, in timp ce Melisa Sodinca a trimis in ultimul minut peste poarta din marginea careului polist. S-a incheiat 6-3.

Nu am fost astazi obiectivul sa castigam sau sa marcam nu stiu cate goluri, ci sa ne facem antrenamentul. Sunt fete care clar vor juca din prima etapa, sunt fete pe care vrem sa le crestem, sa le dezvoltam si sa fie solutii de viitor. Sunt foarte multumit de ceea ce s-a intamplat astazi pe teren. A fost un antrenament foarte bun, cu un adversar bun, zic eu. Am avut foarte multe reusite in prima repriza pe plan ofensiv, si asta ma bucura pentru ca pana acum nu am inscris foarte mult in jocurile amicale, iar in prima parte a campionatului forta noastra a fost in atac. De fiecare data am marcat mai mult decat adversarul. Sper ca dupa jocul de astazi echipa sa intre pe o forma ascendenta, pentru ca pana acum s-a acumulat oboseala. Ma bucur ca pana in acest moment nu am avut nicio accidentare, speram sa ramana lucrurile la fel si asteptam cu incredere si optimism ultima etapa din sezonul regular si play-off-ul„, a spus antrenorul Politehnicii Timisoara, Mirel Albon.

Putem sa ne uitam si la rezultat. Sa iei sase goluri intr-o repriza e mult, ceva s-a intâmplat. Noroc ca am filmat meciul si putem sa analizam, sa vedem ce facem bine si ce nu. Am inceput greu, fiecare jucatoare a incercat sa rezolve individual meciul, prea multe atingeri, prea mult au ținut de minge. in a doau repriza am inceput intr-o alta maniera. Au jucat ce trebuia sa joace, simplu, cât mai puține atingeri. Avem timp sa reglam lucrurile. Mai bine acum decât dupa prima etapa”, a spus la final antrenorul Banat Girls, Liviu Ivasuc.

Cele doua reprezentante ale Timisului in Superliga fetelor vor juca ultimele meciuri de pregatire in acest final de saptamana. Politehnica va intalni Sloga Zemun sambata, iar Banat Girls Comlosu Mare va juca duminica impotriva Universitatii Olimpia Cluj.

Federatia Romana de Fotbal a stabilit si programul Cupei Romaniei

Politehnica Timisoara si Banat Girls vor juca in aceasta primavara si cele 3 meciuri din grupa A a Cupei Romaniei. Partidele se disputa in mansa unica, pe terenul formatiei mai bine clasate, dupa urmatorul program:

20 martie 2024: Universitatea Olimpia Cluj – Banat Girls Comlosu Mare