Spectacol la primul derby baschetbalistic al Timisoarei! Timba a condus in prima parte a jocului, dar BC Timisoara s-a impus in final

Timba a inceput perfect derbyul orasului, contra celor de la BC Timisoara. Fara a fi apasati de presiunea rezultatului, elevilor lui Bogdan Murarescu le-a iesit totul. 4 cosuri de trei puncte au reusit galben-negrii in primele zece minute, doua Milovic si doua Glynn si la finele primului sfert ”ursii” conduceau cu scorul de 26-21, dupa ce in minutul 7 au avut si 8 puncte avans(15-23).
”Leii” au inceput fortat revenirea in debutul sfertului doi si in minutul 14 au preluat conducerea(30-29), dar Timba nu s-a predat, iar la pauza cele doua echipe timisorene au fost la egalitate, 41-41.
Sfertul trei a readus trupa lui Murarescu la timona(43-41), insa numai pentru scurt timp, pentru ca dupa o succesiune de patru cosuri marcate de cei doi Johnson de pe teren, Delvon de la BC Timisoara, respectiv Dean, de la Timba, ”leii” au preluat din nou la conducerea si nu au mai cedat pana la final. Galben-negrii au ratat mai multe aruncari din pozitii favorabile, iar experienta vicecampioanei si-a spus cuvantul. Elevii lui Srdjan Iovanovici au condus cu 57-51, cu zece minute inainte de final, iar in ultimul sfert, ”ursii” au cazut tot mai mult in joc. In 3 minute, BC Timisoara a marcat 14 puncte consecutiv  si s-a distanat la 17 puncte (min.36). Jovanovic, Archie si Sarovic au marcat in total 7 cosuri de trei puncte in ultimele zece minute, iar in final ”leii” s-au imus la 25 de puncte diferenta 86-61.
Cel mai bun marcator de la BC Timisoara a fost Zlatko Jovanovic, cu 22 de puncte, iar de la BC Timba s-a remarcat Glynn, cu 15 puncte reusite.