Spectacol facut de Informatica Timisoara la Odorheiu Secuiesc, dar banatenii vin doar cu un punct din Ardeal

TIMISOARA. Informatica Timisoara si Futsal Klub Odorheiu Secuiesc s-au intalnit intr-o reeditare a finalei mici din campionatul trecut, insa de aceasta data banatenii nu au mai plecat cu cele trei puncte.

CITESTE SI: Proprietarii de cladiri istorice din Timisoara afectate de furtuna, asteptati sa isi ridice avizele pentru reparatii de urgenta, de la Directia de Cultura

Duelul din Ardeal a inceput catastrofal pentru detinatoarea Cupei Romaniei. Mai intai Barna Szecsi si apoi Manya Szabolcs, au facut ca dupa primele 5 minute Odorheiul sa aiba 2-0. Dupa alte doua minute acelasi Manya Szabolcs a dus scorul al un incredibil 3-0 pentru gazde.
A fost nevoie de trei reusite pentru ca banatenii sa isi revina. In minutul 10 capitanul Simic a dat semnalul revenirii cu o minge trimisa elegant pe langa portarul harghitean Grigoras. Dupa alte doua minute acelasi Simic il gaseste cu o pasa pe Savio, iar acesta a inscris cu un sut in vinclul portii gazdelor. Scorul pauzei a fost stabilit de antrenorul jucator al Timisoarei, Robert Lupu, tot cu un sut de la distanta. Timisorenii puteau chiar sa preia conducerea inaintea pauzei, insa o minge a lui Rakic a lovit bara.

Si daca nu au reusit in ultimele secunde din prima parte, fotbalistii Informaticii au inscris golul 4 in primele minute din partea a doua, tot prin Savio Valadares.
Odorheiul nu a renuntat la lupta si au reusit sa egaleze gruparea timisoreana cu 15 secunde inainte de final prin Lazlo Szocs.
Urmatoarea partida pentru banateni este programata pe 1 octombrie, tot in deplasare, cu Politehnica Iasi.