Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Madrid dupa un meci senzational!

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului Mutua Masters Madrid dupa ce a invins-o pe Sabine Lisicki din Germania,intr-un meci extrem de disputat ce a tinut publicul cu sufletul la gura.

Primul set a inceput extrem de spectaculos, cu un break reusit de Sabine Lisicki si o revenire imediata din partea Simonei Halep, care a egalat la doi. S-a continuat cu un joc echilibrat, in care ambele sportive si-au castigat serviciul, insa Simona Halep a clacat in primul moment psihologic.

La 6-5 pentru Lisicki, Halep nu a reusit sa duca setul la tie-break, nemtoaica a facut break si a castigat astfel primul set cu 7-5.

Setul secund a inceput tot sub semnul echilibrului, numai ca Halep a facut un break vital in game-ul al saptelea, iar apoi a castigat cu 6-3, dupa inca un break, trimitand astfel meciul in decisiv.

In decisiv, Halep a continuat forma buna si nu i-a dat nicio sansa lui Lisicki, obtinand calificarea in faza urmatoare. Scor final: 5-7, 6-3, 6-2.

In sferturile de finala Simona Halep o va intalni pe Ana Ivanovici din Serbia, locul 12 in WTA.

Sursa: ziare.com