Simona Halep, campioana la Wimbledon, in numai 55 de minute cu Serena Williams

Simona Halep, locul 7 WTA, a castigat turneul de la Wimbledon, al doilea grand slam din cariera, dupa ce a invins-o, sambata, in finala, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams, locul 10 WTA, dupa numai 55 de minute de joc.

Simona Halep a reusit jocul perfect in finala ce i-a adus al doilea grand slam din cariera dupa cel de la Roland Garros, din 2018, singurul la Wimbledon pentru Romania. Halep a fost ca un taifun, a fost pe tot terenul, a lovit cu precizie chirurgicala si nu i-a lasat nimic de facut Serenei Williams. Aceasta este a doua victorie pentru Halep in 11 meciuri cu Williams si, probabil, cea mai dulce din intreaga cariera a romancei.

In setul I, agresivitatea si ungiurile deschise au fost de partea americancei, insa Halep s-a aparat exemplar si a contraatacat devastator. Miscarea si precizia loviturilor au fost in dreptul Simonei Halep, care a ajuns incredibil la unele mingi ce pareau imposibil de returnat. insa romanca le-a ajuns si le-a trimis inapoi imparabil. La acest joc foarte bun al Simonei Halep s-au adaugat si obisnuitele greseli neforţate pe care Serena Williams le face in partidele ei.

Astfel, a rezultat un aproape de necrezut 4-0 pentru jucatoarea romana, in 13 minute, cu break-uri in primul si al treilea ghem. Williams a facut apoi un foarte bun ghem cu serviciul si a aparut si ea pe tabela.

Halep a avut probleme singura data la serviciu in ghemul al saselea, cand a fost nevoita sa salveze o minge de break. Dar ea a putut sa treaca peste acest obstacol si sa ridice scorul la 5-1.

Dupa un nou ghem la 0 reusit de americanca, Halep a inchis setul, cu 6-2, dupa 26 de minute.

Serena a parut ca echilibreaza jocul in setul al doiela, cand, la inceput, a servit mai bine. Halep a fost prea buna pentru adversara ei ca sa fie impresionata de catva servicii reusite ale americancei, astfel ca, la 2-2, a gasit bresa in jocul rivalei si a facut break-ul. Dupa inca un break la 4-2, Halep a servit pentru emci si a facut-o fara sa-i lase vreo sansa adversarei, punand capat meicului cu alt 6-2, dupa 55 de minute.

Calificarea in finala este recompensata cu 1,175 milioane de lire sterline (1,3 milioane de euro) si cu 1.300 de puncte WTA. Castigatoarea trofeului va primi 2,35 milioane de lire sterline (2,6 milioane de euro) si 2.000 de puncte WTA.