Simona Halep a castigat turneul WTA de la Doha, invingand-o pe Angelique Kerber

Simona Halep a castigat turneul WTA de la Doha, sportiva din Romania invingand-o in finala pe Angelique Kerber, din Germania. Finala a durat o ora si sase minute, Halep impunandu-se cu 6-2, 6-3.

Este cel de-al saptelea turneu cucerit de Simona Halep in cariera.

Setul I

Finala a inceput cu un break la zero al Simonei Halep, jucatoarea din Romania incepand in forta meciul. Simona a mai castigat inca o data pe serviciul sportivei din Germania, iar primul set i-a revenit cu scorul de 6-2, dupa 32 de minute de joc. Simona a jucat inteligent, a lovit bine cu dreapta, in timp ce reverul i-a functionat bine.

Setul II

Angelique Kerber si-a castigat serviciul in debutul setului al doilea. Primul break al setului vine la scorul de 2-2 si este reusit de Simona Halep. Sportiva din Romania isi pastreaza serviciul si incheie finala cu inca un break: 6-3. Meciul a durat o ora si sase minute.

Simona Halep a bifat duminica cea de-a zecea finala din cariera (s-a impus in sapte).

Competitia de la Doha a fost dotata cu premii in valoare de 2.440.070 de dolari. Ultima castigatoare a fost Victoria Azarenka, in 2013.