Si-au luat revansa. SCM Poli Timisoara, infrangere clara in fata Stelei in Cupa

TIMISOARA. Dupa ce in urma cu doua saptamani, pe 23 martie, handbalistii de la Poli faceau instructie cu Steaua in campionat (victorie la 8 goluri) iata ca in Cupa Romaniei, situatia a stat diametral opus. In meciul din optimi disputat la Sighisoara, „militarii” s-au impus cu 34-28.

Debutul partidei a fost extrem de echilibrat, ambele echipe trecand la conducerea partidei. Banatenii conduceau cu 8-7 in minutul 20, dar patru goluri la rand marcate de „gazde” au facut ca scorul sa fie 11-8 in favoartea Stelei, diferenta care s-a pastrat la pauza, 16-13.

Debutul reprizei secunde le-a apartinut „militarilor” care s-au desprins la 20-13, iar de acolo nu a mai fost cale de intoarcere. S-a terminat 34-28 si Poli este eliminata din Cupa.

Partea buna din acest esec este ca multi jucatori tineri, de baza, s-au remarcat in acest joc, iar Bordeanu si Citu au terminat jocul cu cate 5 goluri de fiecare. Campionatul se va intrerupe acum, lasand loc cantonamentelor reprezentativelor Romaniei.