Se vede luminita de la capatul tunelului. SCM Poli Timisoara, debut cu victorie la barajul de mentinere

TIMISOARA. Handbalistii de la SCM Poli au inceput cum nu se poate mai bine turneul de mentinere/retrogradare/promovare din Liga Zimbrilor. Alb-violetii s-au impus clar chiar pe terenul gazdei competitiei, CSM Alexandria, 38-32.

Poli a inceput perfect, cu o aparare agresiva si un atac cu multe solutii la finalizare, astfel ca dupa doar 5 minute era deja 5-0. Ecartul s-a mentinut in urmatoarele minute, apoi a crescut, pana la 10 goluri, 19-9, iar la pauza tabela a aratat 23-14.

Meciul era deja jucat, iar Poli a lasat piciorul de pe acceleratie doar pe final, asadar 38-32, dar chiar mai clar decat o arata scorul. Golgheterul campionatului, Marius Sadoveac a fost principalul marcator al partidei, cu 8 goluri, iar Poli mai are nevoie de o victorie in urmatoarele doua jocuri, pentru a ramane in elita.

Alb-violetii vor mai intalni Vasluiul si Fagarasul, echipa moldoveana invingand astazi in primul joc formatia din judetul Brasov.