Se poate! Poli Timisoara invinge dramatic, dar meritat la Calarasi

Vazut de specialisti ca un meci de „1 solist”, partida dintre Dunarea Calarasi si Poli Timisoara a avut un scenariu halucinant si un rezultat pe masura.

Gazdele au deschis rapid scorul dupa o noua gafa de portar si chiar daca au avut destule sanse, violetii nu au avut raspuns pana la pauza, astfel ca amfitrionii aveau 1-0. Partea secunda a fost cu adevarat nebuna. In nici 15 minute se inscrisese deja de trei ori. Birau si Dan Consantinescu au dus Poli in avantaj, dar Sandru a egalat imediat pentru 2-2.

Pana la final, Poli a dominat copios, a avut sanse din toate pozitiile, chiar si o bara, si se parea ca meciul se indreapta spre o remiza. Totusi, Baietii in ghete au mai avut o sclipire chiar la ultima faza, iar Badauta a adus toate cele trei puncte la Timisoara. Victorie mare pentru Poli, 3-2, care, dupa o serie lunga de meciuri fara victorie, reintra in cursa pentru salvare.

Poli acumuleaza 9 puncte (3 puncte i-au fost luate dupa excluderea echipei Soimii Pancota) si ramane pe locul 18, penultimul din clasament, dar se apropie la doar o lungime de pluton. Etapa urmatoare urmeaza un joc extrem de important, pe teren propriu, cu Unirea Tarlungeni, formatie aflata si ea in zona retrogradarii.

ASU Poli: Gkakos – Motreanu, Galan (cpt.), Bilia, Taub, Stancu, Birau, Margarit, D. Constantinescu, Ghinescu, Badauta. Au mai jucat: Danaricu si Blanaru.

Sursa foto: Facebook/Politehnica Timisoara