Se poate mai rau? SCM Timisoara a pierdut meciul de debut, la un singur punct, dupa ce a ratat ultima aruncare a partidei

TIMISOARA. Prim-divizionara de baschet masculin SCM Timisoara a debutat cu o infrangere in noua editie a Ligii Nationale. A fost 73-74 cu BCMU Arges Pitesti, dupa un meci cu suisuri si coborasuri.

Timisoara a inceput perfect partida, cu Ivan Lilov in mare forma si doar in cateva minute scorul arata o diferenta neasteptata, 17-3. Ca de atatea ori a raspuns Mladen Jeremic, fostul capitan al Timisoarei, care de cateva sezoane evolueaza foarte bine in tricoul pitestenilor, mai ales impotriva fostei echipe, astfel ca ecarul s-a redus pana la prima sirena, 22-17. Argesenii au preluat initiativa in sfertul secund, profitand si de pasivitatea banatenilor, 22-24, 30-37 si 27-42 la pauza mare.

La revenirea de la vestiare, Timisoara era in meci, 42-42 si 45-45, dupa care pitestenii au sprintat din nou, 50-62 cu un minut inainte de finalul sfertului 3. In ultima secventa, oaspetii au pastrat ecartul, dar finalul a fost incendiar. Perseverenta lui Gajic a readus echipa in joc, 67-71 si 73-74 cu 33 de secunde inainte de final. Argesul a avut atacul, dar Timisoara s-a aparat excelent si a avut ultimul cuvant. Un atac de 10 secunde si responsabilitatea de a aduce victoria i-a revenit lui Darrion Strong, care a ratat insa o aruncare de doua puncte care putea aduce victoria. 73-74 dupa un meci bun de baschet, dar si un gust amar pentru ca se putea mai mult!

De la SCM s-a remarcat Lilov cu 19 puncte si 8 pase decisive, Strong – 19 puncte si 5 pase si Gajic, 13 puncte, 6 recuperari.

De la oaspeti, care au dominat sub panou, 36-29 la recuperari, s-au remarcat Jeremic – 22 de puncte si Tudor Gheorghe, 14, ambii fosti jucatori ai Timisoarei. Nikola Jevtovic, care a inceput slab meciul a incheiat in doubledouble, 11 puncte si 12 recuperari.