Scor fluviu in Fabric. Ripensia Timisoara invinge categoric Daco-Getica

TIMISOARA. Etapa a 13-a a fost cu noroc pentru Ripi care a obtinut cel mai categoric succes din acest sezon. Chiar daca cei de la Daco-Getica au deschis, iar apoi au inchis tabela, elevii lui Alex Pelici au marcate intre golurile vizitatorilor de sapte ori, astfel intalnirea de pe Electrica s-a incheiat cu scorul de 7-2!

Nu a fost insa floare la ureche pentru gazde, sau cel putin nu de la inceput. Banatenii au avut primele ocazii prin Voinea, dar fosta prim divizionara Juventus, actuala Daco Gertica Bucuresti a deschis scorul prin Raducan, in urma unui corner. Banatenii nu au acuzat socul primirii golului si pana la pauza au intors rezultatul, 2-1, dupa golurile lui Voinea si Vlad Chera. Partea secunda a fost insa dezechilibrata, timisorenii dominand clar ostilitatile. Apro, cu o dubla spectaculoasa, apoi din nou Chera si inca doua goluri de la Voinea au dus scorul la 7-1 in minutul 80. Socaci a stabilit scorul final in prelungiri, marcand pentru oaspeti. 7-2 si Ripensia scapa de locurile retrogradabile aratand ca are potential, in timp ce pentru Daco Getica se arata vremuri foarte grele.

A fost un meci frumos, multe goluri, multe ocazii. Eram constienti de importanta celor 3 puncte, erau vitale pentru noi, imi felicit baietii ca au inteles importanta acestui joc, au si inscris de data asta, chiar daca au mai ratat cateva ocazii bune de gol. Sunt nemultumit ca am primit din nou gol. Tot timpul plecam de la 0-1, asa s-a intamplat si cu Snagovul. La o faza fixa l-am scapat azi pe Raducan si a inscris. Una peste alta s-a terminat cu bine, suntem in grafic. Scorul mare il dedicam suporterilor si speram sa fi cerut scuze prin acest rezultat pentru rusine de etapa trecuta de acasa cu Mioveniul„, a declarat antrenorul timisorean Alexandru Pelici.

Odata cu golurile din aceasta runda, Voinea a ajuns la 7 reusite in campionat.

Nu ne asteptam sa incepem cu dezavantaj de un gol. Ma bucur ca aici s-a vazut grupul nostru care incepe sa se inchege. Am reusit sa ne adunam, sa ne sprijinim si totul a decurs cum ne asteptam. E primul hattrick al meu la seniori, am reusit destule duble, dar nu am reusit sa trec acest prag pana acum. E o zi speciala si vreau sa dedic aceste goluri familiei si in special fetitei mele„, a spus la finalul meciului Albert Voinea.

Ripensia: Dobre – C. Lungu, Tinc (T. Calin 70′), Apro (cpt.), C. Toma – Al. Popovici (Monea 65′), Al. Neagu, Burdet, Chera – Golda (M. Fotescu 58′), Voinea
Antrenor: Alexandru Pelici

In runda viitoare, Ripensia va evolua in deplasare pe terenul lui Rapid Bucuresti.