SCM Timisoara, zece minute de cosmar cu Sibiul, destul pentru a pierdea clar partida

TIMISOARA. CSU Sibiu – SCM Timisoara a fost ultimul joc al Grupei C jucate in orasul ardelean care de luni va intra in carantina. Dupa meciurile din primele doua etape, era clar ca vineri se decide locul 1 al grupei. Timisoara statea mai bine in clasament avand doua victorii, in timp ce Sibiul era obligata sa castige pentru a merge mai departe in Cupa Romaniei.

CITESTE SI: O unitate mobila de Terapie Intensiva, inapoi la Timisoara. Vom avea noi locuri ATI pentru pacientii cu coronavirus in stare grava, la Spitalul Municipal. Foto si video

Trupa viola putea pierde si la o diferenta mai mica pentru a-si asigura locul 1 in Grupa C, dar a evoluat la victorie. Si asta s-a vazut mai ales in primele minute. 5-0 pentru elevii lui Dragan Petricevic, si chiar un ecart de +7 in primul sfert, castigat pana la urma tot la 5 lungimi, 22-17.

Banatenii s-au tinut bine si in urmatoarea secventa, conservadu-si avantajul, 30-25. S-a schimbat insa ceva chiar inainte de final, iar de la 33-30, banatenii au luat usor cateva trite si Sibiul a intrat apoi in avantaj la pauza mare, 39-35.

Sfertul 3 a fost insa unul de cosmar. Violetii nu au rezistat unui pressing sufocant al ardelenilor si au ratat inadmisibil, in timp ce gazdelor le-a intrat tot. A fost 26-6 in cele zece minute ale acestui sfert… Sibiul a condus la inceputul sfertului 4 si cu 29 de puncte, banatenii au incercat un forcing, la fel ca in meciul cu Voluntari, cand le-a iesit, acum nu au putut decat sa reduca din diferenta, 85-68, scor final.

„Veteranul” Komatina a reusit 12 puncte si 4 pase decisive pentru alb-violeti, fiind urmat pe lista marcatorilor de Lazar, 10 puncte/8 recuperari, Gajic 10/9 si Dragoste, 10/2. De la invingatori, Philmore si Jackson au reusit cate 15 puncte, dar cel mai bun jucator de pe teren a fost Jayce Ryback Johnson 13 puncte si 14 recuperari.

Sibiul castiga grupa si merge in Final 8 al Cupei cu Voluntariul, iar Timisoara, cu doua victorii, la fel ca si cele doua adversare, merge si ea mai departe, dar de pe locul 3.