SCM Timisoara se impune la Pitesti dupa un meci fabulos de baschet

TIMISOARA. Spectacol total in prima etapa a returului din sezonul regulat de baschet masculin in jocul de la Pitesti dintre BCMU Arges si SCM Timisoara. Banatenii si-au luat revansa pentru esecul din runda inaugurala a campionatului si s-au impus pe final, 99-96.

Jocul a fost deschis inca din debut, ambele echipe fiind mai concentrare sa inscrie, decat sa se apere. SCM a castigat un prim sfert incredibil, 25-26, dar pitestenii au intors scorul pana la pauza mare, dupa o noua secventa incredibila, 55-53. Ambele echipe s-au perindat la conducerea jocului, dar inaintea ultimei parti, gazdele aveau +2. Banatenii au reusit un ultim sfert bun, mai ales in atac si au reusit sa se impuna dupa un final incins, 99-96.

Americanii Timisoarei au fost la inaltime, Franklin reusind 33 de puncte si 9 pase decisve, iar Brown a contribuit cu 20 de puncte si 10 recuperari.

Violetii, aflati la a treia victorie in campionat, continua seria partidelor in deplasare si runda viitoare vor juca la Craiova, intr-un nou meci unportant pentru accederea in Top 6.