SCM Timisoara pierde asteptat la Baia Mare, dar obtine un important bonus defensiv

Dupa un esec cu 40-10 la Baia Mare in Cupa Romaniei, prim-divizionara de rugby SCM Timisoara s-a intors la fata locului… de aceasta data pentru jocul din etapa a doua a Superligii. Si de aceasta data echipa banateana a pierdut, dar acum a facut-o cu fruntea sus.

Prima repriza a fost insa foarte slaba pentru echipa antrenata de Valentin Calafeteanu. Indisciplina si greselile usoare au facut ca Baia Mare sa se desprins. A fost 22-0 la pauza, un scor care spune multe despre ce a jucat SCM-ul. Jason Tomane a reusit doua esuri, Maravunawasasa o lovitura de pedeapsa, iar Kisting o transformare, banatenii „primind” si un eseu de penalizare.

Partea secunda a aratat alta fata a Timisoarei, chiar daca actele de indisciplina au continuat mult prea mult. Banatenii au prestat un joc curajos si solid, au avut imaginatie in atac si au profitat de ocaziile avute. Astfel, cand toata lumea se astepta la un scor mare, SCM a revenit in joc. Shennan a reusit un eseu la colt, transformat dintr-o pozitie grea de Jipa, apoi Muresan a culcat balonul in terenul de tinta advers, dupa un maul bine organizat. Vlaicu a transformat si apoi a punctat si printr-o lovitura de pedeapsa, iar scorul a devenit 22-17. Gazdele au fortat apoi mai mult, iar Kisting a profitat de singura greseala a banatenilor in aparare din aceasta repriza si a reusit un eseu la centru transformat de Maravunawasawasa, 29-17.

Finalul de joc i-a gasit pe banateni in 22-ul advers si dupa o actiune excelenta s-a dat eseu de penalizare si Timisoara, chiar daca a pierdut, 29-24, a vine acasa cu un meritat bonus defensiv.