SCM Timisoara nu a rezistat in Trivale, in ciuda unui ultim sfert foarte bun

TIMISOARA. Lovita de pandemie, dar si de adversar, care a preferat sa joace cu o echipa „bolnava” decat sa arate fair-play, mai ales ca tehnicianul regatenilor a antrenat si pe Bega, SCM OHMA Timisoara s-a prezentat la Pitesti, intr-o formula mai scurta si a incercat si pe alocuri a reusit sa joace de la egal la egal, cu ultimul bronz national, FC Arges.

Meciul inceput echilibrat, alb-violetii din Banat fiind in carti in primele minute. Gazdele s-au desprins spre sfarsitul primului sfert, 24-13 si au reusit o secventa a doua foarte buna cu care au luat o optiune serioasa la victorie, 53-28.

Gazdele au fortat si dupa pauza si au avut un maxim de 36 de puncte, asta si datorita faptului ca au „rupt” trita, 17 aruncari de la distanta atingadu-si scopul. Banatenii s-au remarcat in sfertul 4 cand au si marcat 25 de puncte, insa „raul” fusese facut. S-a incheiat 95-73 pentru FC Arges si pentru prima data din runda de deschidere, tot cu Pitestiul, Timisoara are bilant negativ, 7 victorii si 8 infrangeri.

Gajovic – 20 de puncte, fostul capitan al Timisoarei – Jeremic – 18 si Thornton, 11 puncte si 10 recuperari au fost cei mai buni oameni ai Pitestiului, in timp ce de la banateni s-au remarcat Lazar – 18 puncte si 6 recuperari, Komatina – 10 puncte si 5 recuperari si Mirkovic – 10 puncte.

Weekendul viitor, SCM are un meci deosebit de important pe teren propriu cu Dinamo.