SCM Timisoara isi revine si invinge echipa din Cetatea Unirii

TIMISOARA. Runda a 16-a a sezonului regulat din Liga Nationala de baschet feminin a adus a cincea victorie pentru SCM Timisoara. Violetele au facut un meci bun pentru a invinge o echipa mult mai bine clasata, CSU Alba Iulia, de care a trecut si in tur. De aceasta data a fost 77-68 (19-18, 23-21, 21-12, 14-17).

Ardelencele au inceput mai bine si s-au desprins la 8-2, insa banatencele au avut putere sa dea replica, incheind primul sfert cu avantaj minim, 19-18. In sfertul secund, violetele au avut si +7, dar vizitatoarele au reusit sa preia conducerea la un punct, ca inainte de intrarea la vestiare, SCM sa revina in fata, 42-29.

Sfertul 3 avea sa se dovedeasca decisiv, dupa ce amfitrioanele au fost mult mai atente in aparare, reusind sa puna si in atac, punctele de care aveau nevoie. A fost un maxim de 16 puncte pentru elevele lui Mihai Coldea, care pana la urma s-au impus cu 77-68.

Americancele gazdelor au facut ca de obicei diferenta. Maegan Conwright a fost cosghetera partidei cu 28 de puncte. Pentru SCM Timisoara s-au mai remarcat Lloyd, in double-double cu 23 de puncte si 12 recuperari, respectiv Burdgess, cu 15 puncte. De la oaspete, Jessica January a fost principalul pericol cu 23 de puncte si 14 recuperari.

SCM, la a 5-a victorie in campionat, prima dupa 3 infrangeri consecutive, va evolua runda viitoare la Targu Mures, cu Sirius.