SCM Timisoara – CSM Sibiu a fost o pledoarie pentru baschet

Ultimul meci al anului 2020 a fost si cel mai frumos. Sibiul, marea favorita in fata unei echipe a Timisoarei, frumoase si imprevizibile, a insemnat un joc care a avut de toate: rasturnari de scor, reusite senzationale, schme ingeniose si suspans pana in ultima secunda, si chiar dupa…

Timisoara a condus cu 8 puncte la pauza mare, dar Sibiul a preluat conducerea si se parea ca va avea un final linistit. Violetii au egalat cand nimeni nu mai credea si a avut ultimul atac si sansa unei victorii nesperate. Din pacate, mingea aruncata de Mijajlovic nu a nimerit tinta. S-a intrat in prelungiri, unde si cu putin „noroc”, Sibiul s-a impus cu 92-85.

Dragan Petricevic nu a vazut un capat de linie dupa acest esec, venit dupa un altul, cel cu Pitestiul, cand echipa practic a piredut tot pe final si a incercat sa judece la rece ce s-a intamplat in ultima faza, avand insa puterea sa felicite si echipa invingatoare.

„Felicit echipa din Sibiu pentru victorie, dar in acelasi timp imi felicit jucatorii pentru efortul depus. Am avut o sansa reala sa castigam inaintea reprizei de prelungiri, dar am ales o optiune care nu ne-a adus cosul. Faza a fost bine jucata, dar nu am avut rabdare sa o ducem pana la capat. Inteleg de ce a fost aceasta nerabdare, a existat o dorinta foarte mare de a castiga meciul. Deciziile se iau intr-o fractiune de secunda, nu este mult timp de gandire, si meciurile din Euroliga se castiga cu aruncari dificile, asa ca nu pot sa fiu suparat. Acesta este baschetul, in acest sport nu exista scor egal, unii trebuie sa castige, iar altii sa piarda. A fost un meci frumos. Noi am fost cotati cu a patra sansa in acest turneu, dar cred ca am oferit doua replici solide, in care cu o atentie putin mai mare am fi putut sa castigam ambele meciuri”, a spus dupa joc antrenorul echipei banatene.

SCM Timisoara nu are timp de a sarbatori Anul Nou si imediat dupa intrarea in 2021 va merge la Voluntari pentru al patrulea turneu al turului Ligii Nationale de baschet masculin.