SCM Politehnica Timisoara incheie sezonul cu o victorie. Violetii au castigat finala pentru locul 7

Meciul care desemna ocupanta locului 7 in Liga Zimbrilor la handbal masculin a avut ca loc de disputare Sala Constantin Jude din Timisoara, acolo unde SCM Poli si CSM Focsani se aflau la egalitate la general, 1-1, inaintea ultimului joc din actualul sezon.

Dupa 60 de minute agreabile, banatenii s-au impus clar, 36-26, dupa 17-12 la pauza. Gazdele au inceput mai bine, s-au dus la 4-1 din minutul 6, dar oaspetii au egalat, 6-6. Echilibrul a mai durat cateva minute, dupa care violetii au apasat pe acceleratie si s-au desprins, reusind si faze de atac foarte frumoase. Diferenta maxima in prima repriza a fost de 14-9, ecart care s-a mentinut la pauza, 17-12.

In repriza a doua, moldovenii au incercat o apropiere venind la doua goluri in spate, 19-17, dupa care elevii lui Pero Milosevic au accelerat din nou si au inchieat jocul si cu multe rezerve, dar si cu o victorie categorica, 36-26. Asadar, loc 7 in final pentru Poli, care are insa in vitrina Cupa Romaniei care ii permite sa participe in Europa in urmatorul sezon.

Marcatorii Politehnicii in acest meci au fost toti jucatorii de camp trecuti pe foaia oficiala de joc: Sadoveac 8, Marjanovic 6, Milosevic 5, Paius 4, Orbovic 2, Furak 2, Cimpan 2, Fenici 2, Pribanic 2, Trif 1, Neamtu 1, Irimescu 1.