SCM Poli Timisoara s-a impus clar in intermediara din Liga Nationala de handbal

Liga Zimbrilor a propus o intermediara in aceste zile, contand pentru etapa a 10-a a turului, iar SCM Politehnica a intalnit pe teren propriu Universitatea Cluj, echipa ce nu obtinuse anterior niciun punct. Dupa un meci pe care l-a dominat clar, violetii au obtinut cea mai categorica victorie de pana acum, 41-28 (21-16).

Mici emotii au fost doar in debut, clujenii reusind sa tina aproape de gazde, lipsite inca o data de aportul unor jucatori importanti, 5-4 in minutul 10, dupa care alb-violetii s-au desprins la 5 goluri, 12-7, diferenta care s-a inregistrat si la pauza, 21-16.

In partea secunda, amfitrionii au marcat la foc automat, iar portarul Tcaciuc s-a remarcat in poarta astfel ca diferenta a putut doar sa creasca, 28-18 si 36-22. In cele din urma s-a incheiat 41-28, Poli obtinand a 5-a victorie in 10 partide, timp in care a mai strans 4 remize si o singura infrangere. Cu 19 puncte, trupa violeta se afla pe locul 3, momentan, cu 19 puncte.

Marcatorii Politehnicii in aceasta intalnire au fost: Milosevic 6, Orbovic 6, Sania 5, Paius 4, Sadoveac 3, Marjanovic 3, Irimescu 3, Furak 3, Trif 2, Neamtu 2, Fenici 2, Cimpan 1, Bote 1. De remarcat debut cu gol pentru doi tineri ai formatiei, Bote si Trif.

Runda viitoare, SCM Poli va juca la Bacau, echipa ce in aceasta etapa a pierdut 21-42 pe terenul celor de la Dobrogea Sud.