SCM Poli Timisoara pierde returul de la Ribnica si locul in grupele Cupei EHF. FOTO!

TIMISOARA. Dupa ce s-a impus la Timisoara la cinci puncte diferenta, SCM Poli a fost invinsa cu 30-19 pe terenul lui Riko Ribnica si a ratat calificarea in grupele Cupei EHF la handbal masculin.

Poli Timisoara a inceput extrem de prost partida cu Riko Ribnica, iar in minutul 10 gazdele recuperasera deja ecartul creat dupa intalnirea din sala Constantin Jude, 6-1. Poli s-a trezit incet incet si a incercat sa revina pe tabela si s-au apropiat in doua situatii la trei goluri, 11-8 si 12-9. Finalul de prima parte a apartinut insa slovenilor, care s-au desprins si conduceau dupa primele 30 de minute cu 17-9.
In partea a doua a jocului gazdele au continuat sa evolueaze foarte bine si si-au pastrat avantajul confortabil de pe tabela. Gazdele au reusit sa isi asigure in doua randuri sa aiba un avantaj de 10 goluri pe tabela, pentru ca in cele din urma sa se impuna cu 31-19.
Cei mai buni marcatori ai formatiei timisorene au fost Fenici si Lazarov, fiecare cu cate 4 reusite. Celelalte goluri au fost marcate de: Lasica – 3, Milosevic – 2, Neamtu – 2, Marjanovic – 2, Pejovic – 1 si Santeriu – 1.
Pentru SCM Poli Timisoara urmeaza acum duelul din campionat din 29 noiembrie, pe teren propriu, cu CSU Suceava.