SCM Poli Timisoara a pierdut finala, pentru a scapa de baraj de la Vaslui

TIMISOARA. Nimic nou sub soare la handbal. SCM Poli a pierdut un nou meci foarte important, la Vaslui. Dupa ce in tur, alb-violetii au fost invinsi pe sirena, si sambata meciul a fost extrem de echilibrat, gazdele impunandu-se insa cu doua goluri, 29-27.

In prima repriza s-a mers din egal in egal, Poli reusind prima desprindere, 4-6 si 5-8, dar gazdele au marcat apoi 5 goluri la rand, 10-8. Oaspetii au egalat, 10-10, apoi din nou din egal in egal, 12-12 si 13-13, dar Vasluiul a intrat la pauza in avantaj, 16-14.

Si s-a desprins in repriza a doua, 19-14. Timisorenii nu au facut pasul in spate si au luptat sa reintre in joc, ajungand la un gol diferenta in minutul 45, 21-20. Gazdele insa s-au distantat din nou, 25-21, Poli a revenit inca o data, 26-25 si 27-26, dar nu a putut face mai mult. Moldovenii s-au impus cu 29-27, iar pentru Timisoara se vede barajul de mentinere/retrogradare, cu doua etape inainte de final.

Acatrinei (Vaslui) a fost golgheterul partidei cu 8 goluri, de la Poli Campan marcand 5 goluri din 5 suturi.