SCM Poli, evolutie slaba la Turda. Echipa din Timisoara a pierdut la scor

Handbalistii de la Poli au fost de nerecunoscut in partida de la Turda. Potaissa, intr-adevar o echipa solida, cu pretentii, a defilat practic in partida cu banatenii, una echilibrata pe foaie, dar dezechilibrata pe parchet.

Turda a condus din start, iar elevii lui Pero Milosevic au rezistat doar in primele minute (4-3 pentru gazde), dupa care ardelenii s-au desprins rapid, 10-6 si au intrat la pauza in avantaj, 14-11. Partea secunda a fost chiar mai slaba pentru violeti, ineficienti in atac si usor de depasit in aparare. Turda s-a desprins si la zece goluri, 27-17, iar scorul final a fost de 32-24.

O evolutie foarte buna a turdenilor, care au trei victorii din trei posibile in noul sezon, in timp ce banatenii raman doar cu un punct, urmand a intalni in runda viitoare campioana Dinamo.

Sadoveac a fost cel mai bun marcator al banatenilor, si practic singurul jucator care a fost conectat 100% la importanta partidei, el reusind 10 goluri si cateva pase decisive.