SCM pierde jocul doi la Craiova, dar seria se muta la Timisoara si violetii pot inchide meciul acasa

TIMISOARA. Sfertul de finala cu SCM Universitatea a continuat la Craiova, cu meciul al doilea al seriei ”trei din cinci”. Dupa ce banatenii s-au impus in primul joc disputat miercuri, in Vinerea Mare oltenii si-au luat partea leului impunandu-se, si ducand intalnirea la scorul general de 1-1.

Antrenorii Cristian Bota și Nenad Markovic au pastrat cinci-ul de start din primul meci – Nikola Pesakovic, Sherwood Brown, Dragos Diculescu, Milos Komatina, Vladan Vukosavljevic – si au ales bine, caci a fost 5-0 și 10-3 pentru violeti. Oltenii au egalat spre final de prim sfert (13-13), insa echipa in violet a incheiat secventa de start in avantaj de o posesie, 16-13.

Startul sfertul al doilea a adus Craiova pentru prima oara in avantaj (20-19, minutul 12). Echipa gazda s-a distantat la 28-23, pentru ca oaspetii sa restabileasca egalitatea (28-28), exact la mijlocul sfertului. Au urmat trei minute de seceta pentru formatia viola, rastimp in care gazdele au marcat 12 puncte si s-au desprins la un maxim de 40-28, cu cateva reusite spectaculoase ale lui Curry. Leii banatenii au salvat finalul primei reprize cu opt puncte consecutive, intre care tritele lui Vukosavljevic si Pesakovic, cu care s-au apropiat la 40-36, la sirena ce a trimis echipele la vestiare.

Juvetii s-au desprins minut cu minut, in sfertul al treilea, la 49-42, 61-48 si 65-49, acesta din urma fiind scorul inregistrat la finele a 30 de minute, partida decizandu-se astfel in mare parte.

SCMU a stiut sa pastreze avantajul in sfertul al patrulea, unul incheiat la egalitate si în care baietii lui Cristi Bota au izbutit sa se apropie la mai putin de zece puncte, insa nu destul ca amfitrionii sa aibe emotii pe finall

S-a terminat SCM U Craiova – SCM Timisoara 88-72 (13-16, 27-20, 25-13, 23-23), iar la general este 1-1, cu urmatorul joc in Sala Constantin Jude, miercuri.

Pentru Timisoara, cei mai buni jucatori au fost Brown, 22 puncte, 11 recuperari, 4 pase decisive, Pesakovic 13 puncte, 7 pase decisive, Vukosavljevic 13 puncte.