Sase… victorii la rand! Fortuna Becicherecu Mic trece in derby-ul Vestului de Piros Security Arad

TIMISOARA. Mult asteptatul derby de Vest din fotbalul feminin, dintre Fortuna Becicherecu Mic si Piros Security Arad a fost adjudecat de „zeitele” banatene. A fost 2-0 pentru echipa de langa Timisoara, scor stabilit inca de la pauza, chiar daca in partea secunda gazdele au jucat cu un om in minus.

Mult mai omogene si mai experimentate, fetele de la Fortuna si-au indeplinit obiectivul dupa un joc pe care l-au dominat. Oaspetele, care fac parte dintr-o echipa ce au impresionat pozitiv in acest campionat, nu au reusit un joc bun, construind greoi si de multe ori fara viziune.

Bianca Ienovan a deschis scorul in urma unui corner in minutul 26, iar zece minute mai tarziu, dupa o centrare din banda, Florentina Ancas a respins in propria poarta pentru 2-0, scorul pauzei, dar si final. In partea secunda, Prisecari de la gazde a fost eliminata pentru un fault din postura de ultim aparator la Sarbovan, dar chiar si cu un om in minus fetele pregatite de Florin Padurean si Andra Vela au stiut sa tina mingea inteligent si sa obtina o victorie meritata.

Este a sasea victorie la rand pentru Fortuna, care are 18 puncte dupa disputarea a sapte etape, dar si cel mai bun atac. Runda viitoare, echipa din Becicherecu Mic va avea un meci foarte greu la Prundu Bargaului, cu echipa Heniu.

Sursa foto: Fortuna Becicherecu Mic