Sase la rand. Victorie in ultimul minut pentru SCM Timisoara in prima liga de baschet

TIMISOARA. SCM OHMA Timisoara s-a impus cu 73-69 in fata lui CSU Sibiu in etapa a XXIV-a a primei ligi de baschet masculin, la capatul unei partide in care cele doua echipe si-au impartit perioadele de dominare.

Primul sfert al intalnirii a stat sub semnul echilibrului si a revenit oaspetilor la numai doua puncte diferenta. Timisoara a evoluat mai convingator in sfertul al doilea si la pauza mare conducea cu 41-35. Partea a doua a jocului s-a desfasurat dupa aceeasi reteta, cu Sibiul castigand sfertul al treilea, iar baietii lui Dragan Petricevic avand un ultim sfert mai reusit.

Finalul a fost unul cu suspans. Ardelenii au egalat situatia pe tabela la 69, cand mai erau 44 de secunde de jucat. Sfarsitul de partida i-a apartinut lui Mirkovic, care a reusit doua aruncari de doua puncte. Apararea si-a facut treaba si a blocat atacurile sibiene, iar Blake a ratat aruncarea de 3 puncte cand mai era o secunda si astfel Timisoara s-a impus cu 73-69.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Gajic, cu 19 puncte, urmat de Strong cu 13, iar Mirkovic si Olah au terminat meciul cu cate 11. Celelalte puncte timisorene au fost semnate de Talton – 8, Komatina – 4, Schipor – 3, Petrescu – 2, Mocritchi – 2, in timp ce pentru sibieni Uta a reusit 16 puncte.

Urmatorul meci pentru SCM OHMA Timisoara este programat marti, in deplasare, impotriva Stelei.