Sanse mari de calificare! CFR a invins Slovan Liberec si Vaslui a facut egal in fieful lui Fenerbahce!

Cele doua echipe romanesti prezente in preliminariile Champions League au obtinut rezultate foasrte bune. Clujenii au invins campioana Cehiei, iar vasluienii au obtinut o remiza pe terenul mult mai titratei campioane a Turciei.

CFR Cluj a invins Slovan Liberec, pe teren propriu, cu 1-0, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Presedintele clujenilor, Iuliu Muresan, se declara multumit de prestatia baietilor lui Ioan Andone si crede ca un gol in deplasare ar aduce calificarea pentru CFR.

„Am jucat foarte bine, am intalnit o echipa foarte puternica. Este un rezultat care ne da sperante. Pentru un meci de calificare este o miza extraordinara, este o victorie, si victoriile aduc victorii. Eu spun ca la Liberec o sa ne fie mai usor, pentru ca ei vor ataca, iar jucatorii nostri de viteza ar putea profita.

Avem sanse, am ramas in carti. Daca dam acolo si cred ca vom da, suntem calificati.

Sincer, tin pumnii tuturor echipelor romanesti care joaca in Europa. Miercurea si joia nu trebuie sa fim rivali”, a spus Iuliu Muretan la Digisport.

Vaslui-Fenerbahce 1-1
„Galben-verzii” au inceput decisi meciul din Turcia. Cu un pressing agresiv si fara emotii, elevii lui sumudica au dominat categoric vicecampioana Turciei. Dupa o prima repriza excelenta, gazdele au preluat initiativa, dar au gresit impardonabil in minutul 76. Antal a recuperat un balon bilbiit de Irtegun si l-a executat pe Volkan cu un sut pe jos.

Pressingul turcilor, impinsi de la spate de un public infernal, a dat roade in minutul 89, cind Irtegun si-a spalat pacatele, reusind sa egaleze.

Vasluiul se poate califica saptamina viitoare si la 0-0, avind avantajul golului marcat in deplasare.