San Marino-Romania 0-1. Herea a adus victoria in amicalul cu cea mai slaba echipa a Europei

Nationala de fotbal a Romaniei a invins miercuri seara, in deplasare, intr-un meci amical, selectionata statului San Marino, cea mai slaba echipa de pe continent.

Jucatorii acesteia sunt bucatari, portari la hotel, angajati in diverse ramuri etc. Herea a salvat nationala de o remiza rusinoasa. Fara Mutu si Tamas, nefolositi (Piturca nici nu mai vrea sa-i convoace dupa scandalul cu bautura in cantonament), echipa  Romaniei a dominat jocul.

Cu toate acestea, jucatorii din San Marino au pastrat tabela neschimbata peste o ora de joc. Herea a marcat in minutul 72 echipei care are o medie de 3.23 de goluri primite pe meci.

Goluri anulate, mingi trimise in bara si multe alte ocazii pentru romani. Scorul a ramas 1-o in favoarea nationalei tricolore. la fel ca si senzatia de chinuri cumplite cu o echipa care este aproape inexistenta in fotbalul european si mondial.

Adversarul echipei lui Piturca se afla pe ultimul loc în clasamentul FIFA, reprezentativa micutului stat fiind la egalitate de puncte (0) cu echipele din Andorra, Montserrat si Samoa Americana.

San Marino nu a castigat nicio partida oficiala, singura lor victorie din istorie este cu Liechenstein, 1-0, intr-un amical din 2004.

Echipa folosita de Piturca din primul minut a fost urmatoarea: Tatarusanu – Nicolita, Gardos, Chiriches, Radu – T. Balan, Mureşan, Tanase – Torje, Curelea, Chipciu. Rezerve au fost Pantilimon, Luchin, Nicoara, Pintilii, Cristescu, Cocis, Stratila.