Salvati de clopotel! Jucatorii Ripensiei au egalat in prelungirile jocului cu Universitatea Cluj

Altadata un meci ce atragea privirile unei intregi tari, astazi un joc obsinuit de liga secunda. Se demonstreaza inca o data ca „numele” unor echipe nu mai inseamna mare lucru.

Campioana interbelica Ripensia a intalnit in primul meci al etapei a 13-a din liga secunda, Universitatea Cluj, una din cele mai iubite echipe din Ardeal. Dar istoria nu mai are nimic de a face cu prezentul, iar la partida nu au asistat mai mult de 300-400 de spectatori. Dureros!

Revenind efectiv la joc, Universitatea Cluj a inceput mai bine, si-a creat ocazii din debut prin fostii internationali Goga si Florescu, iar Ripi a iesit greu la joc, insa a avut si ea ocazii prin Apro. Dominarea vizitatorilor avea sa se reflecte si pe tabela, si dupa alte ocazii irosite de Gavra, Dorin Goga a deschis scorul in minutul 41, din careul mic, stabilind si scorul pauzei, 0-1.

Clujul a tinut mai mult de minge si in partea secunda, chiar daca activul Apro a fost aproape, in mai multe faze de egalare cu suturi bune. Finalul a fost incins, Clujul nu a putut mari diferenta, in timp ce Ripi nu parea ca poate mai mult. Si totusi in prelungiri, in urma unui corner, Dumiter – omul sezonului pentru Ripensia – a reusit sa imblanzeasca mingea si sa o trimita in poarta lui Dur-Bozoanca, stabilind scorul final, 1-1.

Ripi are doua remize si o victorie in ultimele trei jocuri, si respira cu cele 13 puncte aculmulate, in timp ce Clujul nu se apropie inca de podium. Runda viitoare, gruparea banateana va evolua pe terenul echipei Aerostar Bacau.

Ripensia: Paduraru – Ad. Popa, Straut, Apro, C. Toma (cpt.), M. Toma (Tieranu 63′) – Al. Popovici, Burdet, Anghelina (Badauta 77′), Cluci (Zaluschi 65′) – Dumiter Director sportiv: Radu Suciu

U Cluj: Dur-Bozoanca – Takacs (Al. Coman 40′), Abrudan, Cordos, Berci – Giurgiu (cpt.), G. Florescu – Hatiegan, Goga (Greu 75′), Gavra – M. Coman (Sepsi 79′) Antrenor: Adrian Falub