Sagul se impune in derby si devine liderul Ligii a IV-a Timis

TIMIS. Timisul Sag a devenit principala candidata la prezenta in barajul de promovare in liga a III-a dupa victoria la limita in fata rivalei de la CSM Lugoj.

Duelul de langa Timisoara a fost unul echilibrat, asa cum era de asteptat, iar la pauza scorul era 0-0. Partea a doua a inceput cum nu se putea mai prost pentru Timisul Sag. La prima faza de atac din repriza secunda, Ivanovici l-a faultat pe Rus, iar centralul Gaitin a aratat punctuil cu var. Pentru lugojeni a executat Dan Szilagy, insa mingea trimisa de el a lovit transversala si a iesit in afara terenului.

Unicul gol al intalnirii a venit in minutul 73, cand Munteanu a centrat de pe dreapta, portarul Amarinei a respins, minge a ajuns la Draghici, care a trimis in poarta. A fost golul care a decis rezultat final, iar cele 3 puncte au ramas la Sag.

Astfel, formatia de langa Timisoara a trecut pe primul loc in liga a IV-a, cu 70 de puncte, la doua lungimi de rivala din Lugoj.

CS Sanandrei Carani 4 – 0 CSC Belint
CS Comlosu Mare 2 – 0 CSC Liebling
Millenium Giarmata 1 – 0 Progresul Gataia
CSU Universitatea de Vest Timisoara 0 – 3 Flacara Parta
Unirea Sannicolau Mare 5 – 1 Avantul Topolovatu Mare
AS Gelu 2 – 0 Unirea Jimbolia
Pobeda Star Bisnov 4 – 1 Gloria Mosnita Noua
Vointa Masloc-Pischia 1 – 5 Cocosul Ortisoara