Rusinos! ACS Poli Timisoara pierde la scor in fata lui Dinamo si mai are doar sanse teoretice de salvare

TIMISOARA. Fara gol marcat in ultimele 3 partide din play-out, antrenorul lui ACS Poli, Rica Neaga, credea foarte mult intr-o victorie a baietilor sai in partida cu Dinamo, o formatie ce nu mai avea obiectiv pe final de sezon.

Dar de la a crede, pana la a face este o cale lunga, iar gruparea banateana a fost invinsa clar de „caini”, 1-3. Cu aceasta noua infrangere, ACS Poli ramane pe loc retrogradabil, si doar un miracol, ceea ce se intampla foarte rar, ar face ca trupa viola sa scape de retrogradarea directa si sa mearga la baraj.

Partida a fost placuta, cu multe ocazii la ambele porti si cu un ritm alert. S-a vazut insa superioritatea bucurestenilor, care au dominat clar si puteau inscrie mult mai multe goluri.

Saloamo a ratat prima mare ocazie de gol, trimitand in bara din cativa metri, dar in minutul 24, acelasi jucator a pasat excelent pentru Daniel Popa care a inscris lejer, 0-1. Munteanu – sut respins de Pendo si Draghici – bara, au avut ocazii pentru ACS, dar pana la pauza nu s-a mai inscris.

In partea secunda, „cainii” au zburdat in voie, Salomao a marcat in minutul 58, dupa o pasa excelenta a lui Popa, iar acelasi Salomao a dat un asist perfect si pentru Pesic, 0-3. Timisoara a avut ocazii bune, prin Canu si Rat, insa si oaspetii au ratat din toate pozitiile.

In minutul 90, gazdele au inscris si golul de onoare, care insa a fost un autogol, autor Katsikas. Esec devastator pentru trupa viola, care in ultima etapa are nevoie de o victorie la Chiajna si de un succes al lui Juventus Bucuresti contra celor de la Voluntari, ca ACS Poli sa poata mearga la baraj. Foarte greu, practic imposibil.

ACS Poli Timişoara: Straton – Melinte, Cinu, Seroni, Ciucur, Artean, Vasvari, Rat, Munteanu, Birnoi, Draghici. Au mai jucat: Roman, Oprea, Velcota. Antrenor: A. Neaga

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Olteanu, Mahlangu, D. Nistor, Palic, Hanca, D. Popa, Salomao. Au mai jucat: Pesic, Dudea, Serban. Antrenor: F. Bratu