Romania trece de Luxemburg, la Timisoara, si isi asigura prezenta in faza a doua a precalificarilor la Europeanul de baschet. Urmeaza Albania

TIMISOARA. Nationala de baschet masculin a Romaniei a facut spectacol in fata unei sali aproape pline la Timisoara si a adus o bucurie fanilor printr-o victorie muncita cu Luxemburgul.

Primele doua sferturi ale intalnirii au stat sub semnul echilibrului, oaspetii evidentiindu-se tocmai prin aruncarile de trei puncte, asa cum spunea inainte de meci chiar antrenorul Petricevic, La pauza mare scorul era egal, 31-31.

In partea a doua a meciului baietii lui Dragan Petricevic au intrat in teren mai hotarati, au fost mult mai atenti la combinatii si la aruncari si nu le-au mai permis luxemburghezilor sa arunce atat de usor din afara semicercului. Tricolorii au pus rapid 9 puncte intre ei si rivali, iar pana la final au muncit din greu sa pastreze diferenta. Ecartul maxim s-a inregistrat cu 4:04 minute inainte de final, 16 puncte in favoarea Romaniei. In cele din urma selectionata lui Dragan Petricevic s-a impus cu 78-67.

Un meci greu, asa cum m-am asteptat. Echipa Luxemburgului este o echipa atipica, o echipa cu o talie mai mica, se descurca foarte bine. Pentru noi e mai greu sa jucam impotriva acestor formatii cu acest small ball, cum se spune, dar este o victorie muncita, meritata. Eu sunt extrem de fericit pentru aceasta calificare, dar mai avem meci duminica cu Albania, asa ca sa nu incepem sa sarbatorim nimic pentru ca dorim sa mergem si sa invingem si acolo. Si acolo ne asteapta un meci foarte greu, sa ne intelegem…In numele echipei, cred ca sunt cel mai indreptatit sa vorbesc despre asta pentru ca sunt un timisorean adoptat, eu multumesc publicului. 1500 de oameni, un lucru formidabil, la meciul nationalei, inseamna ca totusi nationala merita atentie„, a spus la final antrenorul Dragan Petricevic.

Cel mai bun marcator pentru selectionata Romaniei a fost Roland Torok, autor a 21 de puncte, urmat la acest capitol de Emanuel cate, cu 12, Alexandru Olah si Mihai Maciuca, cu cate9 puncte, Restul punctelor au fost semnate de: Tohatan – 8, Nicolescu – 7, Richard – 6 si Badiu si Kuti cu cate 3.

Ne-am asteptat sa fie un meci greu, dar ne bucuram ca am reusit sa castigam in fata acestor fani minunati. Oamenii care au venit la joc ne-au ajutat foarte muklt sa castigam, pot sa spun ca ne-au dat si putere in momentele in care echipa Luxemburgului a fost in fata. Cred ca mai avem mult de lucrat, dar pas cu pas am incredere ca o sa ajungem acolo unde trebuie.Ne-a,m antrenat si pe pozitia 5 cu mine, si pe pozitia 4. Nu m-am asteptat sa fie asa repede in timpul meciului, dar niciodata nu ai de unde sa stii cand trebuie sa joci, pe ce pozitie trebuie sa joci,trebuie sa fii foar pregatit si dupa totul trebuie sa fie mai bine„, a spus Rolland Torok.

Si adversarii au recunoscut superioritatea formatiei tricolore.

Un meci foarte bun timp de 35 de minute, dar am avuit apoi 5 minute in care Romania a reusit aruncari de 3 puncte si nu am putut recupera. Cred ca am jucat destul de bine, dar Romania a fost prea puternica pe final si au reusit niste lovituri care au decis jocul. Nu e foarte cald, mie mi-a placut aici, un oras frumos, o tara frumoasa. Mi-a placut timpul petrecut aici si sper sa revenim. Dupa pauza au intrat bine in joc, noi am revenbit usor, dar apoi Romania a dominat, cu un joc foarte fizic, jucatori puternici. Noi nu am avut nici banca, Romania a avut. Meritau sa castige. Au fost echipa mai buna„, a declarat la final antrenorul luxemburghez, Ken Dietreich.

Nationala pregatita de Dragan Petricevic va juca urmatorul meci in precalificarile Campionatului European, duminica, la Durres, cu Albania.