Romania pierde doua puncte mari in Macedonia de Nord la futsal. Un fost jucator al Timisoarei, pe lista marcatorilor

Daca impotriva Serbiei a fost un 2-2 onorabil in meciul disputat la Timisoara, mai ales ca vecinii erau favoriti, miercuri, la Skopje, Romania a facut un 2-2 dezamagitor in fata unei formatii fara palmares, ajunsa cu noroc in faza grupelor principale de preliminarii pentru Euro 2022.

CITESTE SI: Luptatorul din Timisoara, super campion in Asia, aproape necunoscut acasa. Alex Bublea, povestea performantei nascuta dintr-o copilarie chinuita. Video

Elevii pregatiti de Robert Lupu erau favoritii certi in aceasta partida, jucata totusi in fata unei echipe imprevizibile cu acea ambitie binecunoscuta a gruparilor din fosta Iugoslavie. Gazdele au deschis scorul prin Daniel de Souza, dar imediat Felipe Oliveira, fost jucator al Timisoarei a stabilit egalitatea, 1-1 fiind la pauza, intr-o repriza in care noi am avut mai mult prim-planul.

In partea sceunda, Romania a fortat, iar Ique Ribeiro a marcat un gol ce putea insemna o victorie importanta. Tricolorii au facut insa oarecum neasteptat pasul inapoi si gazdele au profitat si au egalat cand mai erau doua minute din intalnire prin Rangotov. S-a terminat 2-2 intr-un meci in care Romania putea mai mult.

In acest joc a evoluat si Robert Matei, jucatorul divizionarei sceunde CFR Timisoara.

In celalalt meci al grupei, Bosnia a invins neasteptat in Serbia cu 4-2 si este pe primul loc cu 6 puncte.

Urmatoarele meciuri ale tricolorilor se vor disputa in luna martie, impotriva liderului grupei.