Romania a invins Bosnia cu 3-0 in preliminariile Euro 2012 si a ajuns pe locul 3 in Grupa

UPDATE! Echipa nationala a jucat cea mai buna partida din campania de calificare la EURO 2012. A invins Bosnia cu 3-0, dupa golul lui Mutu si „dubla” lui Marica.

In fata a peste 10.000 de spectatori, Mutu si Marica, de doua ori, au marcat si au facut ca nationala sa mai pastreze sanse la calificare la EURO 2012. Muresan a avut gol anulat, iar Sapunaru a ratat penalty in prelungiri!

Acesta a fost primul meci al Romaniei fara „capitanul” Chivu, iar echipa nationala a dat dovada de multa perseverenta in teren. Romania a dominat tot meciul, insa a ratat mai multe ocazii in prima repriza.

Scorul a fost deschis in minutul 37 de noul capitan al Romaniei, Adi Mutu, dintr-o centrare perfecta a lui Razvan Rat.

Doar de trei minute a avut nevoie fundasul lui Sahtior sa mai „fabrice” o centrare perfecta, de data aceasta pentru Marica, care a inscris din 7 metri cu un sut.

Ciprian Marica a realizat „dubla” in minutul 55 cu o scarita de efect peste portarul Hasagic. In urma rezultatului, Romania a urcat pe locul doi al Grupei D, cu 8 puncte, in 6 partide. Sperantele pentru barajul pentru EURO 2012 se reaprind.

Romania e pe locul trei in grupa! Mai avem de jucat cu Luxemburg si Franta!!

____________________________________________________________________________________________

Romania isi joaca in aceasta seara de la ora 21 sansele de a mai juca la anul la turneul final gazduit de Polonia si Ucraina. Elevii lui Razvan Lucescu sunt obligati sa invinga Bosnia, pentru a mai pastra sanse macar teoretice de calificare la Euro 2012, in timp ce un esec ar narui totul.

De asemenea, de acest joc depinde si postul selectionerului Razvan Lucescu, care a primit un ultimatum din partea Comitetului Executiv: sa invinga Bosnia sau sa renunte la nationala.
Echipa nationala a Romaniei si reprezentativa Bosniei-Hertegovina se vor intalni pentru a patra oara pe stadionul Giulesti – Valentin Stanescu. Din cele trei intalniri precedente, Romania a castigat doua, iar bosniacii una, golaverajul fiind 6-2 in favoarea „tricolorilor”.

Dintre jucatorii convocati de selectionerul Razvan Lucescu pentru meciul cu Bosnia-Hertegovina, cele mai multe partide jucate la nationala le are Razvan Rat – 77, urmat de Adrian Mutu – 69 si Gabriel Tamas – 54.
Echipe probabile:
Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Papp, Tamas, Rat – G. Muresan, G. Giurgiu – Torje, Sanmartean, Mutu – Marica. Antrenor: Razvan Lucescu.
Bosnia: Hasagic – Mujdza, Spahic, Mravac, Lulic – Rahimic, Pjanic, Misimovic, Medunjanin – Dzeko, Ibisevic. Antrenor: Safet Susic.

Arbitri: Jonas Eriksson – Stefan Wittberg, Daniel Warnmark (toţi Suedia)