UPDATE: Romania incepe Euro 2011 cu un egal, 1-1 cu Cehia! Trei timisoareni au tinut la respect Cehia!

Nationala de juniori sub 17 ani a Romaniei a scapat printre degete victoria in partida cu Cehia de la Campionatul European gazduit de Serbia. Tinerii tricolori au condus cu 1-0 pana in minutul 78 prin reusita lui Himcinschi, dar o faza fixa i-a adus pe cehi in situatia de a restabili egalitatea prin Salasovic. Meciul a fost prelungit cu sase minute, iar centralul Kristo Tohver din Estonia a aratat nu mai putin de opt cartonase galbene.
Pustii de la LPS Banatul au avut o evolutie apreciata in primul meci al nationalei Under 17 la Campionatul European de fotbal din Serbia. Singurul fotbalist al Timisoarei care a jucat din primul minut si pana in ultimul al meciului inaugural cu Cehia a fost Adrian Vastag. In repriza a doua au intrat Birau si Buia. Ultimul l-a inlocuit pe autorul unicului gol al Romaniei, Fabian Himcinschi, fotbalist care are si el origini in Timisoara, insa care evolueaza pentru Unirea Alba Iulia.

_____________________________________________________________________

In aceasta seara, de la ora 18.00 echipa nationala a Romaniei Under 17 incepe batalia la Campionatul European de Fotbal din Serbia. Din lotul antrenat de Adrian Vasii fac parte cinci fotbalisti timisoreni, toti componenti ai grupelor de juniori de la LPS Banatul. Acestia sunt: mijlocasii Andrei Ionut Adrian Vastag, Steliano Filip, Daniel Alexandru Vladut Birau, Alin Roman si atacantul Darius Grazian Buia.

In lotul nationalei se mai afla un alt fotbalist cu origini timisorene. Este vorba despre fiul fostului fundas de la CFR Timisoara Adrian Himcinschi, Fabian Himchinschi, legitimat in prezent la Unirea Alba Iulia. Romania se afla in grupa B la turneul final al EURO U-17, acolo unde va juca cu Cehia (astazi de la ora 18:00), Olanda (6 mai, ora 18:00) si Germania (9 mai, ora 14:00). Meciurile nu vor fi transmise de niciun post de televiziune din Romania, singurul post TV care va transmite partidele fiind Eurosport.

In situatia in care, in Serbia, baietii se vor clasa intre primele sase echipe, vor merge mai departe si vor evolua pe continentul american la Campionatul Mondial Under17 din Mexic in luna iunie a acestui an.

Timisorenii care reprezinta Romania la Euro 2011 de la stanga la dreapta: Andrei Vastag, Fabian Himcinschi, Alin Roman, Steliano Filip si Darius Buia